Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Menopauza: Kdy začínají první projevy přechodu u žen?

Menopauza: Kdy začínají první projevy přechodu u žen?

Menopauza: Kdy začínají první projevy přechodu u žen?

30. května 2024 od Lada Rudovská

30. května 2024 5 minut čtení
Připravil/a Lada Rudovská

Menopauzou si musí projít každá žena. A přestože ji provází spousta nepříjemných změn a projevů, nejedná se o nemoc, ale o přirozený proces, kdy končí naše reprodukční období. Jak poznat blížící se přechod a menopauzu?

Přechod u žen

Ženský přechod neboli menopauza je přirozená fáze v životě ženy, během které dochází k pozvolnému útlumu funkce vaječníků a ke snižování produkce ženských pohlavních hormonů – estrogenu a progesteronu. Menopauza tak značí konec plodného období.

Příznaky menopauzy – jak ji poznáte?

Jak poznáte menopauzu? Mezi projevy menopauzy patří zejména:
  • návaly horka a pocení,
  • nepravidelná menstruace (zkracování, resp. prodlužování cyklu, příp. jeho úplná absence),
  • poruchy spánku,
  • změny libida (sexuální touha a vzrušení se mohou snížit),
  • suchost pochvy,
  • změny na kůži (kůže se stává sušší a tenčí, objevují se vrásky a pigmentové skvrny),
  • bolesti hlavy,
  • změny chuti,
  • změny v oblasti koncentrace a paměti,
  • únava,
  • výkyvy nálad.

První příznaky přechodu ženy

První příznaky menopauzy pak souvisejí zejména s menstruací a cyklem – kromě změny délky může nastat úplná absence krvácení a některé ženy zaznamenávají v menopauze špinění. Velmi typickým příznakem jsou pak zejména návaly v menopauze
 

Mohou být příznakem přechodu u žen i bolesti?

  • Bolest prsou v menopauze
    Bolesti prsou jsou v menopauze běžné a mohou se projevovat jako pálení, tlak, otok nebo citlivost na dotyk.
  • Bolest v podbřišku v menopauze
    Bolesti břicha mohou být spojeny s nadýmáním, trávicími potížemi i křečemi dělohy. Proto ani nafouklé břicho v menopauze není ničím neobvyklým.
  • Bolest vaječníků v menopauze
    Bolest vaječníků se projevuje zejména jako tupá bolest, bodání či píchání.
  • Pálení pochvy v menopauze
    Pálení pochvy je způsobeno suchostí sliznice, ke které dochází kvůli snížené produkci estrogenu.

Kdy začíná přechod u žen?

Jestliže se ptáte, kdy začíná menopauza, pak vězte, že je to obvykle mezi 45. a 55. rokem života. Podle průzkumů je průměrný věk menopauzy v Česku 51 let. Ovšem zastihnout vás menopauza může i ve 40 letech – tehdy jde o předčasnou menopauzu.
 

Předčasná menopauza

Předčasný přechod může způsobit například genetická predispozice, autoimunitní onemocnění, ale také například odstranění vaječníků, nebo dokonce i nedostatek vitamínů. Symptomy jsou stejné jako u běžné menopauzy, tedy výkyvy nálad, ztráta menstruace, změny na kůži a další.

Jak dlouho trvá menopauza?

Odborně slovo menopauza označuje poslední den úplně poslední menstruace, a tedy trvá pouze jeden den. Jde o moment, kdy žena už neprodukuje vajíčka a hormonální hladiny se ustálí na nízké úrovni. Nicméně období přechodu u ženy, které zahrnuje premenopauzu, menopauzu a postmenopauzu, trvá obvykle několik let – v průměru kolem 4 let, ale může být i delší. 
 
To, jak dlouho bude přechod trvat, ovlivňuje spousta faktorů, např. dědičné predispozice, kouření, hmotnost, počet porodů.
 

Menopauza a těhotenství

V menopauze už žena bohužel přirozenou cestou otěhotnět nedokáže. To ale neznamená, že je těhotenství úplně neobratné, zapojit však musíte jiné techniky, jako je například asistovaná reprodukce nebo in vitro fertilizace (IVF). Mohu tedy otěhotnět po menopauze? Ano, můžete, proces ale bude složitější a výsledek nejistý.
 

Menopauza a menstruace

Krvácení v menopauze je nepravidelné a nejde už ani tak o běžnou menstruaci, jak ji znáte, jako spíše o špinění nebo velmi slabé krvácení. Pokud ale nastane krvácení po menopauze, může se jednat o zdravotní problém a doporučujeme navštívit lékaře.

Co na menopauzu aneb 5 tipů, jak úspěšně přežít přechod

1. Zdravý jídelníček v menopauze

V období menopauzy se vinou hormonálních změn přeskupují tukové tkáně – místo na stehnech a zadku se začíná tuk usazovat na břiše, metabolismus se zpomaluje a kila jdou nahoru. Proto je třeba zaměřit se na zdravý jídelníček. Omezte smažené, tuky, cukry (i ty přidané), kořeněná jídla a sůl. Tělu naopak prospěje dostatek vlákniny a vitamínů – zelenina, ovoce, luštěniny a celozrnné produkty. Úbytek hormonů lze částečně kompenzovat tzv. fytoestrogeny neboli rostlinnými hormony. Bohaté jsou na ně sója i sójové výrobky, cizrna, lněné semínko, cereálie či brusinky. Klíčové jsou i omega-3 mastné kyseliny, které najdete ve vlašských ořeších, sardinkách, lososu nebo dýňovém semínku – třeba Allnature Dýňové semínko loupané (koupit v e-shopu)A v neposlední řadě doplňujte vápník, jehož úbytek v tomto období zvyšuje riziko osteoporózy. Ten je nutné konzumovat spolu s vitamínem D, jenž ho pomáhá vstřebávat.

2. Začněte se hýbat

Na zvýšené ukládání tuků, ale i řídnutí kostí pomáhá pohyb. Pokud se hýbete pravidelně, je šance, že se vyhnete i přehnaným návalům horka a nočnímu pocení. A to už stojí za námahu. Pro začátek stačí procházky (alespoň 40 minut 3× týdně), ale účinnější je kardiozátěž v podobě plavání, joggingu, běhu nebo cyklistiky. Klíčové je, aby vás to bavilo, protože jedině tak u nového životního stylu vydržíte. A pokud budete sportovat venku, máte zaručen i příjem vitamínu D (od jara do podzimu). Na zpevnění svalů a pružnost se doporučují pilates nebo jóga. Ta je skvělá, i pokud vás trápí neduhy v podobě napětí, výkyvů nálad či stresu.
Tip redakce:
S tělesným pachem pomůže deodorant 
Adidas Fresh Endurance dámský antiperspirant roll-on (koupit v e-shopu), jenž je šetrný k pokožce a zápach i vlhkost zvládne krotit celý den.

3. Zadržte vodu v pleti

Snížená hladina hormonů redukuje schopnost pleti zadržovat vodu, klesá tvorba kolagenu a metabolismus se zpomaluje. Pleť ztrácí pružnost, je suchá, povadlá a šedá. Ale nezoufejte, správnou péčí jí lze pomoci. Čím dříve to uděláte, v tím lepší kondici bude. Pravidlem je pokožku ještě více nevysušovat. Při odličování dejte přednost olejům a mlékům před čisticími pěnami. A pokud jste nepoužívala sérum, je nejvyšší čas začít. Zkuste Ellie Vitamin C+ Sérum proti vráskám (koupit v e-shopu) a jednou týdně i pleťovou masku, jako je třeba Mooyam pleťová maska Pomegran Anti-age (koupit v e-shopu), jež zanechá pleť hebkou, vyživenou a pevnější, nebo Ellie Collagen Flexi Zpevňující pleťová maska (koupit v e-shopu).

4. Pečujte o své tělo

Také tělo se potýká s úbytkem hydratace a ztenčováním pokožky. Ta je citlivější, křehčí a snadno se podráždí. Volte oblečení z přírodních materiálů, a pokud to jde, perte v jemném prášku, jako je Persil prací gel Sensitive pro citlivou pokožku (koupit v e-shopu) s obsahem přírodních mýdel.

Při sprchování zkuste Dove Deeply Nourishing hydratační sprchový gel (koupit v e-shopu), jenž šetrně odstraňuje nečistoty a přitom pokožku hydratuje a vyživuje. Následně ji ošetřete Dove Derma Spa Radiant Goodness tělový krém na suchou pokožku (koupit v e-shopu), plným vzácných omega olejů.

5. Veselá mysl, půl zdraví

Nezapomínejte, že stres a úzkosti mohou jednotlivé projevy zhoršit. Berte to tak, že menopauza, resp. přechod u žen je jen nepříjemné období a chvíli trvá, ale po jejím skončení se vám otevře nová etapa, kdy jsou děti velké a vy máte čas sama na sebe a své koníčky. A to je přece skvělé.

Připravil/a pro vás Lada Rudovská

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít