Rouška nás pomáhá chránit před koronavirem. Nosíme ji v práci i venku, jenže dlouhodobé nošení roušek má bohužel neblahý vliv na naši pleť – zvlhnutím obličeje pod rouškou vzniká tzv. maskné. A víte, co to přesně je a jak mu předcházet?

Co znamená maskné
Maskné je vlastně nový typ akné, jehož název vznikl odvozením ze dvou anglických slov –„mask“ jako rouška a „acne“ jako akné. Jde o vlastně o druh vyrážky, který je úzce spojený s nošením roušky. A protože v roušce trávíme poslední dobou i několik hodin denně, na pokožce našeho obličeje je to bohužel vidět.
Jak se maskné projevuje
Nepříjemné pupínky se objevují na místech, která jsou pod látkovou, jednorázovou rouškou či respirátorem schovaná. To znamená nejčastěji kolem úst, na bradě, na tvářích nebo i nahoře na uších, kudy vedou provázky od roušky.„Maskné vzniká kombinací několika faktorů. Viry, bakterie, kožní maz a odumřelé buňky, které na kůži běžně jsou a uvolňují se do okolí, se nyní setřou do masky, která na kůži poměrně pevně přiléhá. Pod rouškou pak vzniká mikroklima, kde je tma, teplo a vlhko, to vše vlivem našeho dechu a teploty pokožky, což je pro bacily obecně nejskvělejší lunapark na světě,” říká vizážistka Linda Chudomelová a upřesňuje: “V tomto prostředí se vše dokonale množí, na což pleť, a zejména ta mastná, reaguje tak, jak umí – záněty.

Jak tomu předcházet
Nepříjemným pupínkům a akné zkuste předejít tím, že budete nosit kvalitní roušky ze vzdušného materiálu. Vhodné jsou látkové, ze saténu nebo pravého hedvábí, ale také jednorázové roušky, například Zdravotnická obličejová maska s CE certifikací I (koupit v e-shopu). V tašce nebo kabelce se jich vyplatí mít víc.„Roušku měňte nejdéle po čtyřech hodinách, ale pokud máte maskné problém, tak klidně i po dvou,“ doporučuje Linda Chudomelová. Látkovou roušku po sundání vyperte v pračce alespoň na 60 stupňů, roušku pak vždy vyžehlete.

Máte citlivou pleť se sklonem k akné, podráždění a začervenání? Citlivá pleť si nedokáže vytvořit silnou ochrannou bariéru, a tak ji boj s nepříznivými vlivy namáhá. Jaká by měla být každodenní péče o citlivou pleť?
Jak o pleť s maskné pečovat
Pokud nosíte roušku několik hodin denně, dopřejte pokožce opravdu dobrou a důslednou každodenní péči. „Čistěte pleť důkladně ráno i večer. Zkuste také zařadit pleťovou vodu s antiseptickým účinkem, ale použijte ji pouze na postižená místa, není určená na celý obličej. Maskné můžete potřít také tea tree olejem,“ doporučuje vizážistka. Pod rouškou nepoužívejte krémy na olejové bázi. „Volte výživné a hydratační, ale lehké textury bez oleje, který by pleť ucpával,“ radí vizážistka. Vhodný je například Astrid Denní a noční krém Aqua Biotic (koupit v e-shopu), obohacený o pivoňkovou vodu, která má protizánětlivé vlastnosti.
Problematickou pleť se sklonem k akné skvěle ošetří Floré Čisticí pleťový gel tea tree olej (koupit v e-shopu). Viditelnost pupínků redukuje už za čtyři hodiny Neutrogena Gel pro ošetření pupínků s kyselinou salicylovou Clear & Defend (koupit v e-shopu), a to bez toho, aby pokožku zbytečně vysušoval.
