Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Jak si vybrat správný make-up: Rozhoduje i podtón pleti

Jak si vybrat správný make-up: Rozhoduje i podtón pleti

Jak si vybrat správný make-up: Rozhoduje i podtón pleti

26. září 2017 od Karolína Hornová

26. září 2017 2 minuty čtení
Připravil/a Karolína Hornová ve spolupráci s expertem Julie Bauer Šnoblová

Make-up je základ, kterým vytváříte „malířské plátno“ pro další líčení. Jeho úkolem není vytvořit novou pleť, ale co nejvíce zdokonalit a sjednotit tu vaši. Víme, jak určit svůj podtón pleti, i jak postupovat, abyste nešlápla vedle.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem

Podtón pleti: Studený, či teplý odstín?

Základem výběru správného make-upu (vedle výběru vhodné konzistence produktu) je především odstín make-upu. Málokdo trefí ten svůj hned napoprvé. Možná se i vám při výběru stalo, že vám seřazené odstíny make-upu přišly jakoby proházené. „Může za to podtón make-upu, kvůli kterému může někdy světlejší odstín vypadat na pohled tmavší,“ říká kosmetička Julie Bauer. 

Právě podtón pleti je to, co byste měly určit jako první. Základní podtóny jsou dva, studený a teplý, které lze dále rozdělit podle barevného nádechu. Základní rozdělení ale bude zatím stačit. „I světlé, severské typy mohou mít teplý podtón pleti a obráceně, což může být matoucí. Základní pomůckou je podívat se na žíly na vnitřní straně zápěstí. Pokud se vaše žíly jeví jako modré nebo fialové, máte studený podtón pleti, pokud jsou spíše dozelena, máte teplý podtón,“ radí Julie Bauer. Nejste-li si jista, patrně budete mít olivovou pleť a neutrální nebo spíše teplý podtón.

Základní studený podtón pleti je narůžovělý, může být ale lehce perleťový nebo studený béžový a slonovinový. Teplé podtóny jsou nažloutlé a zlatavé. Teď už byste měla vědět, zda tedy sáhnete po odstínech z chladného, nebo teplého spektra. Některé značky s podtónem pleti pracují – příkladem může být l’Oréal s make-upy True Match, které podtón pleti zohledňují i písmenem v kódu odstínu.

správný odstín make-upu


Výběr správného odstínu neuspěchejte

Pokud si jste jista podtónem pleti, můžete pokračovat. Výběr z barevné paletky odstínů se vám zúžil na studené či teplé, případně neutrální odstíny. „U make-upů, které pořídíte v drogerii, to v praxi bývá tři až pět možností, přičemž některé můžete ihned vyřadit, protože jsou na první pohled třeba moc tmavé. Rozhodně se ale nespokojte s rychlým rozhodnutím,“ radí odbornice a pokračuje: „Nikdy bych nevybírala make-up v drogerii nebo obchodě s nepřirozeným světlem ze zářivek.“ Ideální je, pokud můžete požádat prodavačku o vzorky dvou nebo tří vybraných odstínů a vyzkoušet je v klidu doma, na denním světle. Make-up nikdy nezkoušejte na kůži na ruce mezi palcem a ukazovákem. Kůže zde má jinou barvu, může být výrazně více opálená. Trochu lepší je vnitřní strana zápěstí, ale úplně ideální je samozřejmě přímo obličej.

Ideální místo pro testování odstínu make-upu je hrana spodní čelisti, přechod mezi tváří a krkem. Na místo naneste dlouhé proužky vybraných odstínů vedle sebe a na denním světle porovnejte, který k vaší pleti sedí nejlépe,“ radí kosmetička. V případě, že stále váháte mezi dvěma odstíny, sáhněte po tom světlejším z nich – především na konci léta či na podzim, kdy můžete čekat, že pleť ještě poněkud vybledne. „A pokud vám prodavačka vzorky nedá? Nedá se nic dělat, musíte si pomoci sama – jděte do drogerie bez make-upu a vyzkoušejte všechny proužky vybraných odstínů. Domů (nebo alespoň ven na ulici s kapesním zrcátkem) sice půjdete trochu jako indián, ale odměnou vám bude, že při výběru nešlápnete vedle,“ směje se Julie Bauer.

Jak vybrat správný make-up: rozhoduje i podtón pleti


Tónování: Pomůže přirozená barva pleti i míchání odstínů

„Silný, krycí make-up se hodí třeba v případě, že máte na obličeji pigmentové skvrny, pihy, které nechcete, takzvaný oheň nebo skvrnu jiného původu. Vizážisté často pracují se stálicí – extrémně krycím make-upem Dermacol Make-up Cover, který seženete ve třinácti odstínech, což je skvělé – máte velkou šanci, že se trefíte do barvy své pleti,“ říká Julie Bauer a radí, že tento typ make-upu nemusíte používat vždy na celý obličej – stačí jím překrýt „vadu na kráse“, kterou chcete schovat, a pak vše sjednotit vrstvou méně krycího make-upu přes celý obličej. Stejně tak nedoporučuje uchylovat se ke krycímu make-upu, pokud jsou nedostatky či skvrnky na pleti drobné: „Tady postačí korektor a středně krycí make-up, výsledná struktura i barva pleti pak bude mnohem přirozenější.“

Odbornice dodává, že právě u krycích make-upů může být někdy docela problém najít „ten svůj“ odstín. „Lehčí, částečně transparentní make-upy trochu propouštějí přirozenou barvu vaší pleti, barvy se jakoby míchají a odstín je pak přirozenější,“ říká. Pokud potřebujete krycí nebo extrémně krycí make-up, ale jeho odstín nebo spíše podtón nekoresponduje s vaší pletí, můžete zkusit míchání dvou make-upů dohromady. Vyberte si základní make-up, který co nejvíce odpovídá odstínu vaší pleti – nejlépe to zjistíte přímo aplikací na obličej na přirozeném světle. Naneste ho jen na část obličeje a porovnáním zkoumejte, který podtón mu chybí. Pak vyberte make-up stejné konzistence, ve kterém naopak tento podtón (např. růžový, zlatý, olivový apod.) převládá. Přimícháním do základového make-upu vyladíte správný odstín. Podobně funguje i ztmavování v případě, že vám podtón i barva produktu sedí, ale je příliš světlá. V takovém případě přimíchejte tmavší verzi se stejným podtónem.

přehled odstínů a podtónů
 

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás Karolína Hornová ve spolupráci s expertem Julie Bauer Šnoblová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

1 komentářů k článku
Petra Jindřichová 16.října 2017
Když už je v článku zmíněn extrémně krycí make-up Dermacol Make-up Cover, jsem jediná, komu přijde škoda, že Dermacol nemá označení podtónu? Třeba jako zmíněný L´Oreal (W jako warm - teplý, C jako cool - studený a N jako neutral - neutrální). Tenhle make-up se sice vyrábí ve spoustě odstínů, ale v běžných drogeriích jsou k mání nejčastěji tři - 213, 215 a 221 - a ani v partnerských prodejnách většinou nemají víc než nějakých 6 nebo 7 odstínů. Vzorník na internetu samozřejmě těžce zkresluje a já nemám ani nejmenší chuť jezdit si pro make-up přímo do prodejny Dermacol do Prahy nebo do Ostravy...

Expert z článku

Julie Bauer Šnoblová
Kosmetička a manikérka
4904
"Krása, zdraví a štěstí jdou ruku v ruce."

Nejčtenější články

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít