Inspirace

Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Dokonale zregenerované rty i po létě? Víme, jak na to!

Dokonale zregenerované rty i po létě? Víme, jak na to!

Dokonale zregenerované rty i po létě? Víme, jak na to!

21. srpna 2017 od Karolína Hornová

21. srpna 2017 4 minuty čtení
Připravil/a Karolína Hornová ve spolupráci s expertem Lucie Brown

Jemná a vláčná pokožka rtů dokáže také pěkně potrápit. Především v létě, kdy útočí sluneční paprsky a kdy má více než kdy jindy tendenci se vysušovat. Suché, popraskané či oteklé rty je třeba rychle ošetřit. Přinášíme tipy, jak dopřát svým rtům tu správnou péči.
Slunce je jedním z největších nepřátel pokožky. Bohužel se mu ale všichni rádi vystavujeme, a to nejenom, abychom si prohřáli kosti dřív, než zase bude zima, ale i proto, abychom docílili snědé pokožky. Ruku na srdce, kdo by chtěl přijet z dovolené „bílý jako sýr“. Trocha rozumného opalování neuškodí, ale co se týče obličeje, dbejte na přísnější režim – krém s faktorem alespoň 20 používejte celé léto stejně jako ochranný balzám na rty. Na ten se totiž často zapomíná.


Spálené rty nejsou žádná legrace

Pamatujte, že pokožka rtů je nejcitlivější – a zároveň se nachází na nejvíce exponovaném místě. Při nedostatečné ochraně a shodě dalších faktorů (sport u vody, horská turistika a podobně) mohou sluneční paprsky nadělat na rtech pěknou paseku. „Sluncem spálené rty mají tmavší barvu, jsou citlivé a oteklé,“ říká vizážistka Lucie Brown a dodává, že se spálené rty sice poměrně rychle regenerují, ale rozhodně to neznamená, že se po oloupání poškozené vrstvy kůže problém vyřeší. „Stejně jako v případě spálené kůže kdekoli jinde na těle se zvyšuje riziko rakoviny kůže.“

Doporučuje hlavně prevenci. „Zvláčňující balzám s ochranných faktorem alespoň 20 pro běžné letní dny postačí, ale při pobytu na horách nebo u vody doporučuji ještě vyšší faktor,“ říká s odkazem na „horolezecké“ ochranné balzámy, které sice někdy zanechávají bílý film, ale chrání opravdu dobře. Ochranný film navíc můžete přetavit do „cool“ vzhledu: „Minimální nebo žádné líčení, výrazné, ale ne dokonalé obočí a vlasy zvlněné slaným mořským vzduchem – a budete vypadat jako australská surfařka.“

Dokonale zregenerované rty i po létě? Víme, jak na to!


První pomoc - černý čaj a chladivé zábaly

Pokud prevenci podceníte a vaše rty to odnesou opuchlinami, nezapomeňte alespoň na včasnou péči. Včasnou a účinnou první pomocí je chlazení kostkou ledu – klidně použijte tu z plážového drinku nebo limonády. Chlaďte alespoň deset minut a pak postupujte dalším krokem: obklady z namočených a vychlazených sáčků černého čaje, které významně zmírní otok. Nakonec rty ošetřete balzámem či mastí s obsahem panthenolu. Podrážděné rty pak samozřejmě pár dní nevystavujte slunečním paprskům a nesnažte se násilně sloupávat poškozenou vrstvičku kůže: správné hojení potřebuje přirozený průběh.

„Popálení rtů sluníčkem se samozřejmě také může zkomplikovat,“ říká vizážistka. „Mohou vzniknout puchýřky náchylné k infekci – v takovém případě je lepší nehrát si na doktora a vyhledat odborníka, který vám předepíše antibiotickou mast.“ Puchýřky by se totiž mohly zanítit a vyústit až v hnisavý vřed, který rozhodně není problémem na pár dní a může zanechat trvalé následky v podobě jizviček.


Letní péče o rty: Výživa a lehké líčení

„Výhodou léta je, že můžeme vsadit na přirozenost – lehce opálenou pokožku, případně „falešné“ opálení pomocí krému či bronzeru, lehce zvýraznit obočí a řasy a máme hotovo. O to více péče můžeme věnovat rtům a nechat je trochu odpočinout,“ říká Lucie Brown. Aby se zbytečně nevysušovaly, doporučuje balzámy na přírodní bázi s obsahem výživných olejů, které rty krásně zvláční a dodají jim přirozený vzhled.

Dokonale zregenerované rty i po létě? Víme, jak na to!

Co se týče zvýraznění rtů, doporučuje lehké tónování pomocí tónovacích balzámů. Na rozdíl od rtěnek obsahují ochranný sluneční faktor a nevysušují rty. „Základem je hydratace rtů zevnitř – tedy dostatečný pitný režim – a jejich výživa pomocí balzámu,“ říká vizážistka. Pak se rtěnky nemusíte bát. Volte spíše ty hydratační. A pokud máte se suchými rty problémy, noste v létě rtěnku jen při speciálních příležitostech – třeba večerní party nebo jako host na svatbě. Po návratu domů nezapomeňte rty pečlivě odlíčit a ošetřit výživným balzámem nebo si udělejte masku z mastného krému. Ráno budou vaše rty jako nové, připravené na další slunečný den.
 

Připravil/a pro vás Karolína Hornová ve spolupráci s expertem Lucie Brown

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

Lucie Brown
vizážistka a stylistka
91
"Míň je víc."

Nejčtenější články

Pravda o micelárních vodách: co dělat, aby nevysušovaly pleť

Obličej 7.října 2017 od Karolína Hornová

1517 0


Pudry na rty: Novinka z Asie, po které svět šílí

Obličej 15.listopadu 2017 od Karolína Hornová

1895 8


Jak nosit temné rty

Obličej 15.října 2017 od Eva Suchomelová

25 0

Vybrali jsme pro Vás