Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Záděrky: Malý problém, který může skončit „pod kudlou“

Záděrky: Malý problém, který může skončit „pod kudlou“

Záděrky: Malý problém, který může skončit „pod kudlou“

14. března 2017 od Karolína Hornová

14. března 2017 10 minut čtení
Připravil/a Karolína Hornová

Drobné ranky v okolí nehtů, způsobené suchou pokožkou, manuální prací, ale třeba i slabými a lámavými nehty, dělají problémy mnohým z nás. Jsou nevzhledné, máme nutkání je nešetrně odstraňovat a výsledkem může být nepříjemná bolest, ale i poměrně vážná infekce.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Jak vlastně záděry vznikají? Proč je někteří mají a jiní jsou tohoto problému ušetřeni? Záděry trápí především lidi, kteří mají přirozeně sušší kůži, ale i ty, kteří manuálně pracují. Typickým „spouštěčem“ je mytí nádobí, uklízení, opravování různých strojů, ale třeba i dlouhodobá práce s papírem. „Říká se, že záděry ve velké míře postihují poštovní úředníky, archiváře nebo třeba lidi, kteří dárkově balí zboží. Ruce jsou neustále v ‚pracovním procesu‘ a kvůli styku s papírem vysychají – ztrácí se tuková vrstva, která je na prstech už tak velmi slabá, protože je zde minimum mazových žláz,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Kateřina Hrabětová.
 

Když selže prevence, pomohou nůžky


Zákon schválnosti velí, že k záděře nikdy nepřijdeme doma, ale někde, kde nemáme po ruce vhodnou výbavu. Nebo si nevzhledného kousku odumřelé kůže všimneme až po cestě na rande nebo na důležitou pracovní schůzku. Malá vada na kráse, které by si patrně nikdo nevšiml, nám nedá pokoj. Potřebujeme se jí zbavit hned, a to jakýmkoli způsobem, a často neváháme použít ani zuby. To bývají momenty, kdy se ze záděry stává mnohem bolestivější problém, než na počátku byl. 

„V krajních případech – které ale nejsou nijak ojedinělé – může ze záděrky vzniknout zánět, jenž může skončit i chirurgickým zákrokem nebo slezlým nehtem. A to je něco, po čem netouží nikdo z nás,“ varuje dermatoložka. Pokud selže prevence, doporučuje se záděry co nejdříve a co nejodborněji zbavit. Žádné trhání a kousání – zkusme to vydržet do doby, kdy budeme mít k dispozici nůžtičky na manikúru. „Doporučuji postižené místo napřed chvíli máčet v teplé vodě, třeba s přísadou mýdla nebo zvláčňujícího oleje. Změklá odumřelá kůžička se pak stříhá mnohem lépe než ta suchá,“ radí lékařka. Na závěr doporučuje zakápnutí dezinfekcí a v případě, že ranka zasahuje „do živého“, tak i zalepení náplastí – stačí přes den, v noci je lepší ji nechat dýchat a případně namazat hojivou kalciovou mastí.

Záděrky nepodceňujte – především ty, které už jste stihli zatrhnout. Případná infekce může znamenat poměrně dlouhodobou a nepříjemnou léčbu (jako třeba odborné nařezávání a čištění zhnisané ranky) i dočasnou invaliditu ruky. „Ruce přijdou denně do styku s neuvěřitelným množstvím bakterií,“ upozorňuje doktorka Hrabětová. Při práci – pokud je to aspoň trochu možné – doporučuje používat ochranné gumové rukavice. Pokud už nějaké záděrky na rukou máte, platí to dvojnásob. Magnesium, kterým je vnitřní vrstva rukavic pokrytá, sice vysušuje také, ale ruce pak stačí jen opláchnout, namazat krémem, a uvést tak „do normálu“. 

Rady od profesionálů: olivový olej, mořské řasy i vazelína


Stejně naše ruce ohrožuje i časté mytí rukou, práce s vodou nebo „špinavá práce“ v dílně, po které si ruce často musíme velmi nešetrně umýt třeba ředidlem nebo čisticím pískem. „Po takové práci doporučuji ještě umytí hydratačním mýdlem a ošetření hutným krémem, který pokožku rukou promastí,“ doporučuje lékařka a zmiňuje krémy s obsahem oleje, speciální vyživující krémy na ruce a nehty nebo třeba klasickou lékárenskou vazelínu.

Modelky, které živí jejich dokonalý vzhled, mají osvědčené recepty, jak se o suchou kůži na rukou starat. Jejich práce je náročná – neustálé cestování letadlem a pobyt v klimatizovaných místnostech, střídání počasí. To všechno jsou vlivy, které pokožku namáhají. Když pak mají být ruce na fotografiích dokonalé, stojí to úsilí. Osvědčeným receptem je pravidelné promazávání olivovým olejem. Doma ho máme všichni a s pokožkou dělá divy. Kůže kolem nehtu chrání i nehet samotný a je zodpovědná za jeho vzhled – pokud bude dostatečně vyživeno nehtové lůžko, zlepší se i stav nehtů. Pomáhají minerály jako vápník, hořčík a zinek, ale i minerální zábaly. Skvěle zabírají ty s obsahem mořských řas nebo s minerály z mrtvého moře. 

„Důležité je odhalit tvořící se záděrku včas a neříkat si, že to nic není,“ říká dermatoložka. Jakmile zaznamenáme, že naše ruce jsou sušší než obvykle a pokožka kolem nehtů je bělejší a tvrdší, měly bychom zakročit. Pomůže i improvizovaný zábal, kdy ruce namažeme velkým množstvím hutného krému na ruce nebo vazelíny, natáhneme bavlněné rukavice a jdeme spát. Je to stará dobrá rada, která funguje – ráno budete mít ruce jako vyměněné a dojem z vaší dokonalé manikúry nic nezkazí. 

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás Karolína Hornová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít