Inspirace

Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Suchá kůže po létě: Vraťte jí pružnost a zdraví

Suchá kůže po létě: Vraťte jí pružnost a zdraví

Suchá kůže po létě: Vraťte jí pružnost a zdraví

23. srpna 2017 od Karolína Hornová

23. srpna 2017 2 minuty čtení
Připravil/a Karolína Hornová ve spolupráci s expertem MUDr. Anna Jiráková, Ph.D.

Suchá, loupající se kůže je jedním z nevítaných „vedlejších účinků“ léta. Může být „jen“ nevzhledná a nepříjemná, ale stojí i za vznikem kožních infekcí a ekzémů. Peeling nás zbaví nepříjemného pocitu, ale opravdu pomůže jen kvalitní hydratace.
Pojem „kožní bariéra“ znamená ochrannou vrstvu, kterou by si měla pokožka vytvářet sama a která ji chrání před vnějšími vlivy. Ne vždy je ale tato bariéra dostatečná – může ji narušit nadměrné koupání či mytí, intenzivní používání mýdel a gelů, ale třeba i voda v bazénu. To jsou faktory, které jsou teď v létě na denním pořádku více než kdy jindy. Přidávají se navíc sluneční paprsky, které kůži dále zbavují hydratace. Neustálé střídání mytí, mazání ochrannými slunečními krémy, koupání, slunění a zase mytí může ochrannou vrstvu poškodit. Vlivem opalování se svrchní vrstva pokožky navíc rychleji obnovuje a olupuje. Výsledkem je nevzhledná, našedlá kůže, která je navíc mnohem náchylnější k různým infekcím a ekzémům.


Peeling je jen první pomoc

V kontextu se suchou pokožkou nám už automaticky naskakuje slovo peeling. Je to dobrá první pomoc, která funguje především pro zlepšení vzhledu pokožky: rychle odstraníte odumřelé částečky kůže, které tvoří její nevzhlednou našedlou barvu a ulpívají na tmavém oblečení. Pokud máte citlivou či k alergiím náchylnou kůži, sáhněte po přírodní kosmetice nebo vyzkoušejte peelingovou rukavici. Záleží na vás, zda zvolíte tu z umělých vláken, nebo přírodní z bambusu či vlny. Peeling neodbývejte – stačí ho provádět jednou týdně, ale pořádně – pokožce tím zároveň dopřejete masáž a prokrvení. Zkuste třeba jeden z opojně vonících peelingových cukrů Dermacol z řady Aroma Ritual nebo zkuste přírodní domácí peeling – stačí smíchat tři rovné díly kávové sedliny, třtinového cukru a kokosového oleje.

Suchá kůže po létě: Vraťte jí pružnost a zdraví


Mazat a mazat

Po peelingu nezapomeňte pokožku pořádně namazat – teprve tím totiž začíná skutečná péče. Suchá kůže je suchá proto, že není dostatečně hydratována. „Suchá a popraskaná kůže může být také vstupní branou pro různé mikroby, jako jsou bakterie, viry anebo plísně,“ varuje MUDr. Jiráková. Suchou kůži byste podle ní neměly řešit jen kvůli vzhledu, ale i proto, abyste zabránily možným dalším komplikacím. Porušená bariéra ale zároveň mnohem hůře zadržuje vodu, která se z laicky řečeno „děravé“ vrstvy pokožky mnohem snadněji odpařuje.


Nemastěte, hydratujte

„Základem péče o kůži v létě je intenzivní hydratace. Sluníčko, ale i slaná voda anebo častější koupání kůži velmi výrazně vysušuje. Důležité je v létě kůži celého těla pravidelně promazávat. Používaná kosmetika by neměla být mastná, ale spíš hydratační,“ shrnuje dermatoložka. Mastné krémy a oleje sice udělají dobrý „první dojem“, protože pokožku okamžitě opticky vyhladí a dodají jí i zdravější barvu. Nepronikají ale tolik do hloubky a starají se spíše o svrchní vrstvu, protože vlastně nahrazují maz, produkovaný póry. Do hlubších vrstev ale už tolik nepronikají. To jde mnohem lépe hydratačním tělovým mlékům s lehkou texturou, která se okamžitě vstřebají a dodají pokožce účinné ingredience: dívejte se po těch s vitaminem E, panthenol, ceramidy, kyselinou hyaluronovou nebo přírodními výtažky z aloe vera či mandlí.

Pokožku mažte po každém koupání nebo sprchování, které by nemělo být delší než deset minut – delším máčením se už ochranná bariéra opět narušuje. Zkuste třeba hloubkově hydratační tělové mléko od Neutrogeny, které se okamžitě vstřebává a dlouhodobě hydratuje. Na dovolenou přibalte třeba hydratační mléko po opalování s aloe vera z řady Nivea Sun nebo regenerační a hydratační balzám After Sun od značky Dermacol s panthenolem a mandlovým olejem.

Suchá kůže po létě: Vraťte jí pružnost a zdraví


Hydratujte i zevnitř a sledujte stav pokožky

Pokud chcete dosáhnout rychlého zlepšení, musíte hydratovat nejen zvenku, ale i zevnitř: tedy pít dostatek čisté vody nebo přírodních limonád s vitaminy a mít pestrý jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny. Není od věci věnovat pozornost i oblečení – nemělo by být příliš těsné a hrubé, aby pokožku dál nedráždilo a nenutilo vás ke škrábání. „V létě je samozřejmě také velmi důležité chránit pokožku celého těla fotoprotektivní kosmetikou,“ upozorňuje MUDr. Jiráková.

Podle odbornice byste měly suché pokožce věnovat více pozornosti: sledovat, zda není podrážděná (respektive zda podráždění přetrvává) a zda se neobjevují ložiska ekzému. V takovém případě už není od věci navštívit dermatologa, případně zakoupit lékárenskou kosmetiku, například tu z řady pro atopiky. „Suchá kůže může vyprovokovat vznik projevů různých druhů ekzému. Proto by se pacienti, kteří mají sklon k ekzémům, měli v létě obzvlášť často a pravidelně promazávat emoliencii,“ doporučuje doktorka Jiráková. Jde o krémy na bázi přírodních lipidů (s obsahem vazelíny, lanolinu, kyseliny linolenové, urey, ceramidů a dalších), které pomohou uzavřít „díry“ v ochranné kožní bariéře, a zabránit tak odpařování vody a průniku dráždivých látek do kůže.

Suchá kůže po létě: Vraťte jí pružnost a zdraví
 
 

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás Karolína Hornová ve spolupráci s expertem MUDr. Anna Jiráková, Ph.D.

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

11 0 10 MIN

S čistým štítem

14.července 2016 od red

Aby naše pleť byla dokonale připravena na noční odpočinek i ranní...

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

MUDr. Anna Jiráková, Ph.D.
Specialistka v oboru dermatovenerologie
36
"Kůže je zrcadlem naší duše."

Nejčtenější články

12 triků, aby vám lak na nehtech opravdu vydržel

Tělo 9.listopadu 2017 od Pavla Maříková

12596 2


Vánoční dárky podle horoskopu

Tělo 28.listopadu 2017 od Eva Suchomelová

4107 0


Klasická mýdla se vracejí

Tělo 21.listopadu 2017 od Karolína Hornová

51 0

Vybrali jsme pro Vás