Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Suchá kůže po létě: Vraťte jí pružnost a zdraví

Suchá kůže po létě: Vraťte jí pružnost a zdraví

Suchá kůže po létě: Vraťte jí pružnost a zdraví

23. srpna 2017 od Karolína Hornová

23. srpna 2017 2 minuty čtení
Připravil/a Karolína Hornová ve spolupráci s expertem MUDr. Anna Jiráková, Ph.D.

Suchá, loupající se kůže je jedním z nevítaných „vedlejších účinků“ léta. Může být „jen“ nevzhledná a nepříjemná, ale stojí i za vznikem kožních infekcí a ekzémů. Peeling nás zbaví nepříjemného pocitu, ale opravdu pomůže jen kvalitní hydratace.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Pojem „kožní bariéra“ znamená ochrannou vrstvu, kterou by si měla pokožka vytvářet sama a která ji chrání před vnějšími vlivy. Ne vždy je ale tato bariéra dostatečná – může ji narušit nadměrné koupání či mytí, intenzivní používání mýdel a gelů, ale třeba i voda v bazénu. To jsou faktory, které jsou teď v létě na denním pořádku více než kdy jindy. Přidávají se navíc sluneční paprsky, které kůži dále zbavují hydratace. Neustálé střídání mytí, mazání ochrannými slunečními krémy, koupání, slunění a zase mytí může ochrannou vrstvu poškodit. Vlivem opalování se svrchní vrstva pokožky navíc rychleji obnovuje a olupuje. Výsledkem je nevzhledná, našedlá kůže, která je navíc mnohem náchylnější k různým infekcím a ekzémům.


Peeling je jen první pomoc

V kontextu se suchou pokožkou nám už automaticky naskakuje slovo peeling. Je to dobrá první pomoc, která funguje především pro zlepšení vzhledu pokožky: rychle odstraníte odumřelé částečky kůže, které tvoří její nevzhlednou našedlou barvu a ulpívají na tmavém oblečení. Pokud máte citlivou či k alergiím náchylnou kůži, sáhněte po přírodní kosmetice nebo vyzkoušejte peelingovou rukavici. Záleží na vás, zda zvolíte tu z umělých vláken, nebo přírodní z bambusu či vlny. Peeling neodbývejte – stačí ho provádět jednou týdně, ale pořádně – pokožce tím zároveň dopřejete masáž a prokrvení. Zkuste třeba jeden z opojně vonících peelingových cukrů Dermacol z řady Aroma Ritual nebo zkuste přírodní domácí peeling – stačí smíchat tři rovné díly kávové sedliny, třtinového cukru a kokosového oleje.

Suchá kůže po létě: Vraťte jí pružnost a zdraví


Mazat a mazat

Po peelingu nezapomeňte pokožku pořádně namazat – teprve tím totiž začíná skutečná péče. Suchá kůže je suchá proto, že není dostatečně hydratována. „Suchá a popraskaná kůže může být také vstupní branou pro různé mikroby, jako jsou bakterie, viry anebo plísně,“ varuje MUDr. Jiráková. Suchou kůži byste podle ní neměly řešit jen kvůli vzhledu, ale i proto, abyste zabránily možným dalším komplikacím. Porušená bariéra ale zároveň mnohem hůře zadržuje vodu, která se z laicky řečeno „děravé“ vrstvy pokožky mnohem snadněji odpařuje.


Nemastěte, hydratujte

„Základem péče o kůži v létě je intenzivní hydratace. Sluníčko, ale i slaná voda anebo častější koupání kůži velmi výrazně vysušuje. Důležité je v létě kůži celého těla pravidelně promazávat. Používaná kosmetika by neměla být mastná, ale spíš hydratační,“ shrnuje dermatoložka. Mastné krémy a oleje sice udělají dobrý „první dojem“, protože pokožku okamžitě opticky vyhladí a dodají jí i zdravější barvu. Nepronikají ale tolik do hloubky a starají se spíše o svrchní vrstvu, protože vlastně nahrazují maz, produkovaný póry. Do hlubších vrstev ale už tolik nepronikají. To jde mnohem lépe hydratačním tělovým mlékům s lehkou texturou, která se okamžitě vstřebají a dodají pokožce účinné ingredience: dívejte se po těch s vitaminem E, panthenol, ceramidy, kyselinou hyaluronovou nebo přírodními výtažky z aloe vera či mandlí.

Pokožku mažte po každém koupání nebo sprchování, které by nemělo být delší než deset minut – delším máčením se už ochranná bariéra opět narušuje. Zkuste třeba hloubkově hydratační tělové mléko od Neutrogeny, které se okamžitě vstřebává a dlouhodobě hydratuje. Na dovolenou přibalte třeba hydratační mléko po opalování s aloe vera z řady Nivea Sun nebo regenerační a hydratační balzám After Sun od značky Dermacol s panthenolem a mandlovým olejem.

Suchá kůže po létě: Vraťte jí pružnost a zdraví


Hydratujte i zevnitř a sledujte stav pokožky

Pokud chcete dosáhnout rychlého zlepšení, musíte hydratovat nejen zvenku, ale i zevnitř: tedy pít dostatek čisté vody nebo přírodních limonád s vitaminy a mít pestrý jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny. Není od věci věnovat pozornost i oblečení – nemělo by být příliš těsné a hrubé, aby pokožku dál nedráždilo a nenutilo vás ke škrábání. „V létě je samozřejmě také velmi důležité chránit pokožku celého těla fotoprotektivní kosmetikou,“ upozorňuje MUDr. Jiráková.

Podle odbornice byste měly suché pokožce věnovat více pozornosti: sledovat, zda není podrážděná (respektive zda podráždění přetrvává) a zda se neobjevují ložiska ekzému. V takovém případě už není od věci navštívit dermatologa, případně zakoupit lékárenskou kosmetiku, například tu z řady pro atopiky. „Suchá kůže může vyprovokovat vznik projevů různých druhů ekzému. Proto by se pacienti, kteří mají sklon k ekzémům, měli v létě obzvlášť často a pravidelně promazávat emoliencii,“ doporučuje doktorka Jiráková. Jde o krémy na bázi přírodních lipidů (s obsahem vazelíny, lanolinu, kyseliny linolenové, urey, ceramidů a dalších), které pomohou uzavřít „díry“ v ochranné kožní bariéře, a zabránit tak odpařování vody a průniku dráždivých látek do kůže.

Suchá kůže po létě: Vraťte jí pružnost a zdraví
 
 

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás Karolína Hornová ve spolupráci s expertem MUDr. Anna Jiráková, Ph.D.

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

MUDr. Anna Jiráková, Ph.D.
Specialistka v oboru dermatovenerologie
192
"Kůže je zrcadlem naší duše."

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít