Inspirace

Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Suchá kůže na kloubech: Pomohou přírodní i minerální oleje

Suchá kůže na kloubech: Pomohou přírodní i minerální oleje

Suchá kůže na kloubech: Pomohou přírodní i minerální oleje

8. září 2017 od Karolína Hornová

8. září 2017 2 minuty čtení
Připravil/a Karolína Hornová

Suchá kůže v oblasti loktů a kolen trápí často i ty, kteří mají jinak pokožku normální nebo i mastnější. Může za to především charakter partií kolem kloubů, které jsou neustále namáhány. Poradíme vám, které ingredience vrátí vaší pokožce vláčnost.
Kůže na kloubech bývá hrubší, více vrásčitá, tmavší a častěji se loupe. Na internetu můžete najít různé dobré rady, ale také zvěsti, že suchá kůže na loktech může být varovným signálem nějakého vážnějšího onemocnění. V drtivé většině případů tomu tak není.


Za suchou pokožkou na kloubech stojí zcela jednoduché důvody:

  • Kůže zde je mnohem více vystavena mechanickému dráždění než kdekoli jinde – drsné oblečení, sezení s lokty zapřenými o stůl a podobné situace pokožku dráždí.
  • Moc tomu nepřidává ani fakt, že na kloubech není téměř žádná vrstva podkožního tuku a pokožka nemá před podrážděním kam „uhnout“.
  • A konečně – na loktech a kolenou je kůže doslova nahrnutá, neustále se napíná a smršťuje – to zase přispívá k rychlejšímu olupování šupinek odumřelé svrchní kožní tkáně. Klouby jsou také více vystaveny slunečnímu záření, takže pokožka na nich může být navíc tmavší.

Suchá kůže v oblasti kloubů: Pomohou přírodní i minerální oleje


Zbavte se suché kůže a zvolte vhodné „mazání“

A co na tato specifická ložiska suché kůže na kolenou a loktech platí? Důkladná péče, která se skládá z více fází. Pokud máte lokty už velmi suché a šupinaté, je jako první na místě se této přebytečné odumřelé kůže zbavit. Nejlépe si s tím poradí peeling – klidně ten, který používáte na ruce nebo celé tělo. Použijte ho ideálně na závěr sprchování, kdy je kůže zvláčnělá. Po sprchování nebo koupeli by také vždy měla následovat další péče v podobě ošetření promašťujícím krémem či mastí s obsahem mastných kyselin – ty jsou obsaženy i v pokožce a pomáhají obnovovat její přirozený ochranný film.


Ve složení krémů se dívejte:

  • po přírodních tucích: může to být konopný, pupalkový či světlicový olej, ale také bambucké máslo (známé pod anglickým názvem shea butter), které proslulo svými promašťujícími a vyživujícími účinky. Dobrý efekt má také oblíbený kokosový olej.
  • po minerálních olejích: mají stejnou funkci – tedy obnovu přirozené kožní bariéry. V kosmetice je to nejčastěji tekutý parafín (paraffinum liquidum), který stejně jako přírodní oleje vytváří bariéru, která zabraňuje přílišnému průniku vzduchu a vysušování pokožky.


Hydratace, nebo promašťování? Obojí!

Co se týče konkrétních typů produktů, je výběr na vašich preferencích – skvěle zabírá klasická Indulona nebo jí podobný krém, ale i tělové krémy či másla s přídavkem olejů, s bambuckým máslem či kokosovým olejem. Tyto „hutné“ krémy používejte spíše jako kúru – tedy třeba vždy po koupání v pořádné vrstvě na postižené místo po dobu jednoho týdne. Jakmile se stav pokožky zlepší, můžete přejít na klasická tělová mléka či krémy. Pro udržení hladké a vláčné kůže na loktech a kolenou ale sáhněte po těch hydratačních, určených pro suchou a citlivou pokožku. Čas od času – když ucítíte potřebu – promažte lokty třeba koncentrovaným vyživujícím krémem na ruce nebo klasickou kosmetickou vazelínou. Ta je příbuzná minerálnímu oleji a skvěle kombinuje promašťující i hydratační schopnosti.

Suchá kůže v oblasti kloubů: Pomohou přírodní i minerální oleje


Co dále zabírá?

Další hydratační složky, které na vysušenou kůži loktů a kolen zabírají, jsou takzvané vyšší alkoholy – glycerin, glycerol, propylenglykol a sorbitol. Na etiketách hledejte také hydratační kyseliny – kyselinu hyaluronovou, mléčnou a ureu neboli kyselinu močovou (jde o účinný chemický derivát, a ačkoli jeho název vám „vonět“ nemusí, samotná látka výborně hydratuje a také zmírňuje svědění, proto je častou ingrediencí v přípravcích pro alergiky a atopiky).

Kyselinu mléčnou najdete i v lednici – z jogurtu a šťávy z poloviny citronu můžete vytvořit domácí masku. Ta kůži nejen hydratuje, ale díky citronu i zesvětlí, pokud vás kromě šupinek trápí i tmavší kůže. Pokud nemáte při ruce adekvátní promašťující krém, pomůže jako krátkodobá kúra i klasické máslo nebo sádlo, jež naplňují základní pravidlo pro boj se suchou kůží: mazat, mazat, mazat. A pokud zrovna nemáte ten nejvhodnější krém, mažte čímkoli – je to vždy lepší než čekat. Není totiž na co – suchá kůže na loktech a kolenou se málokdy vrátí do normálu sama.
 

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás Karolína Hornová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Nejčtenější články

12 triků, aby vám lak na nehtech opravdu vydržel

Tělo 9.listopadu 2017 od Pavla Maříková

12594 2


Vánoční dárky podle horoskopu

Tělo 28.listopadu 2017 od Eva Suchomelová

4105 0


Klasická mýdla se vracejí

Tělo 21.listopadu 2017 od Karolína Hornová

50 0

Vybrali jsme pro Vás