Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Očima dermatoložky: Stop nadměrnému pocení

Očima dermatoložky: Stop nadměrnému pocení

Očima dermatoložky: Stop nadměrnému pocení

20. května 2018 od Karolína Hornová

20. května 2018 2 minuty čtení
Připravil/a Karolína Hornová ve spolupráci s expertem MUDr. Helena Aksamítová

Pocení – pro někoho běžný problém, který vyřeší pár stříknutí antiperspirantu, pro jiné noční můra, kvůli které vyhlížejí letní sezónu s děsem v očích. Popovídali jsme si s dermatoložkou MUDr. Helenou Aksamítovou z kliniky Asklepion a zjistili, co všechno může nadměrné pocení znamenat, na co si dát pozor a jak jeho extrémní případy řešit.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Pocení je běžná fyziologická reakce organismu, která nám ovšem umí způsobit velké množství nepříjemností – v některých případech může být ukazatelem nemoci nebo hormonálních změn, ale je i společenským problémem se značným dopadem na naše sebevědomí. MUDr. Helena Aksamítová si s námi popovídala o příčinách nadměrného pocení, ale samozřejmě také o jeho řešeních – ať už těch „z lékárny“, tak o nejnovějších metodách zákroků, které nás nepříjemného problému zbaví jednou provždy a bezbolestně.

 

Potí se každý z nás - někdo více, někdo méně. Kdy už bychom ale podle vás měli pocení řešit jako problém, respektive kdy už se jedná o hyperhidrózu?

MUDr. Aksamítová: Nadměrné pocení může být způsobeno různými vlivy, nejčastější příčinou je vysoká okolní teplota, dále pocení podporují nápoje s alkoholem, kofeinem či ostrá jídla. Pakliže k pocení dochází bez těchto zjevných příčin a způsobuje společenské problémy, hovoříme o hyperhidróze, jejíž příčinou bývá zejména dědičnost. 

Hyperhidróza není jen kosmetický či dermatologický problém, ale může být i symptomem jiných chorob. Co je podle vás nejčastější příčinou hyperhidrózy a kdy bychom měli zpozornět a navštívit i jiného odborníka?

MUDr. Aksamítová: V létě se potí skoro každý. Někteří se však potí za každého počasí, což může být symptomem vážné nemoci. Příčin je celá řada a nemusí se jednat o vzácný problém.

Mezi nejčastější příčiny pocení (včetně zmíněných) patří obezita, některé bakteriální či virové nemoci, onkologická onemocnění, př. feochromocytom, tedy nádor nadledvin, lymfom, u žen se setkáváme s nadměrným pocením v období menopauzy.
 
aplikace deodorantu

Může mít nadměrné pocení i jiné negativní dopady, např. na zdraví pokožky (ekzémy, záněty aj.)? 

MUDr. Aksamítová: Následkem pocení vzniká nejčastěji folikulitida, tj. zánět vlasových folikulů. U atopiků se pocením může vyrážka zhoršit a více svědit.

Jak vlastně vzniká zápach? Je pravda, že pot sám o sobě nepáchne a že zápach vzniká až reakcí potu (respektive látek v něm obsažených) s bakteriemi na kůži?

MUDr. Aksamítová: Potní žlázy jsou ve spodních vrstvách kůže a k jejímu povrchu se pot dostává přes póry. Známe dva typy potních žláz: apokrinní a ekrinní. Sekret ekrinních žláz je složen převážně z vody a typicky nezapáchá. Naopak sekret žláz apokrinních, jež se nacházejí nejvíce v podpaží a tříslech, obsahuje kromě vody i bílkoviny a tuky. A kvůli nim je sekret apokrinních žláz živnou půdou pro bakterie, které se na pokožce vyskytují. Bakterie rozkládají bílkoviny a tuky a tím způsobují zápach.

Jak si s nadměrným pocením poradit „doma“? Je vhodnou metodou kombinace deodorantu (který ničí bakterie a tedy zápach) a antiperspirantu (který uzavírá potní žlázy), nebo stačí přípravek „2v1“? 

MUDr. Aksamítová: Samozřejmě záleží, jak moc pocení každého společensky omezuje. U nadměrného pocení stačí antiperspirant, je-li doprovázen nepříjemným zápachem, lze zvolit deodorant. V lékárně lze zakoupit přípravky na bázi hexahydrátu chloridu hlinitého, který účinně blokuje potní žlázky a snižuje množství produkovaného potu.  

potní žlázy

Když „domácí řešení“ nezabírá, je na místě promluvit si s odborníkem. Nejoblíbenějším řešením je v současné době patrně aplikace botoxu, který blokuje nervy, inervující potní žlázy. Jaké hlavní důvody či argumenty  byste předložila někomu, kdo o tomto zákroku uvažuje a stále váhá, především kvůli vysoké ceně a nutnosti opakování? 

MUDr. Aksamítová: Léčba nadměrného pocení botulotoxinem je s použitím znecitlivujícího krému bezbolestná metoda. Zákrok trvá cca 15 minut, účinek se dostaví od 2 do 10 dní a trvá 6-12 měsíců. S tímto ošetřením jsou klienti nesmírně spokojeni, protože vymizí pocení téměř 100%. To nedokáže žádný antiperspirant či deodorant, který se navíc v některých případech musí aplikovat i několikrát denně.

Existují ale i další metody - např. iontoforéza, nebo dokonce chirurgické odstranění podkoží (i s potními žlázami) kyretou. Do jaké míry se tyto metody dnes používají a jaký je vás názor na ně?

MUDr. Aksamítová: Elektrická koupel neboli iontoforéza je založena na pronikání velmi malého množství elektrického proudu a změně napětí na povrchu potních žláz, což vede ke snížení tvorby potu. Účinek je ale individuální, dočasný a je potřeba více ošetření. Chirurgický zákrok je navíc spojen s nežádoucími účinky a dlouhým zotavením.

Zdroj foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Karolína Hornová ve spolupráci s expertem MUDr. Helena Aksamítová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

1 komentářů k článku
Lenka Rezková 21.prosince 2020
Já mám moc dobré zkušenosti s iontoforézou tedy electro antiperspirantem, funguje skvěle na obličej a vlasy a když zvládne tyto partie, tak na ruce a nohy to musí být úplně v pohodě :)

Expert z článku

MUDr. Helena Aksamítová
dermatoložka, Asklepion – Institut estetické medicíny, Praha
1590
"Na mé práci mě baví, jak nám špičkové technologie na řešení zdravotních či estetických problémů umožňují pracovat na harmonizaci vzhledu celého těla."

Nejčtenější články

5 cviků na břicho, při kterých se nenadřete

Tělo 24.září 2021 od Petra Lamschová

0 1


Nakupte a vyhrajte mobil nebo slevu 100 Kč

Tělo 31.srpna 2021 od Teta drogerie

0 5


Jak správně vyčistit sprchový kout. Pryč s plísní!

Tělo 18.srpna 2021 od Lada Rudovská

0 0

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít