Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Jarní alergie: 6 tipů, jak ji udržet pod kontrolou

Jarní alergie: 6 tipů, jak ji udržet pod kontrolou

Jarní alergie: 6 tipů, jak ji udržet pod kontrolou

27. března 2021 od Eva Šarfová

27. března 2021 3 minuty čtení
Připravil/a Eva Šarfová

Jaro je tady se vší parádou a užíváme si je plnými doušky. Jediný, kdo se moc neraduje, jsou početné řady alergiků. Patříte k nim i vy? Zkuste kromě užívání léků trochu pozměnit svůj životní styl a dostat nepříjemné obtíže pod kontrolu.
Na pyl, který na jaře produkují rozkvetlé stromy, keře a trávy, je v Česku alergických zhruba 20 % populace. „Pylové alergeny se nejčastěji přenášejí vzduchem a vstupují do organismu skrze dýchací cesty. U velké části populace je proto nejčastějším příznakem alergie senná rýma,“ vysvětluje MUDr. Radka Šedivá z ambulance SYNLAB. Projevů však může být celá řada. Lze jim předcházet nejen užíváním antihistaminik, ale je třeba dodržovat i preventivní opatření
Vybavte lékárničku

1. Vybavte lékárničku

Chybět by v ní neměly nosní spreje a oční kapky se složením, jež zklidní oteklé sliznice a zmírní i další projevy alergické reakce. Pro potlačení akutních příznaků alergií se užívají také antihistaminika. Některá koupíte v lékárně nebo vám je předepíše lékař. „Při dlouhodobé léčbě se pacientovi ve formě kapek, tablet nebo injekcí podávají zvyšující se dávky kritických alergenů, díky čemuž začne organismus látky tolerovat a alergie vymizí,“ říká MUDr. Radka Šedivá. Léky nezapomeňte užívat pravidelně a podle pokynů lékaře.
 
Tip redakce:
Vybavit byste se měli také dostatkem kapesníčků na smrkání. Zvolte ty nejjemnější, které nepodráždí pokožku v okolí nosu, například
Q-Soft Papírové kapesníčky 4-vrstvé (koupit v e-shopu).
Pravidelně uklízejte

2. Častěji uklízejte

Pylu se bohužel nevyhnete ani doma. Dostane se tam vzduchem při otvírání dveří i oken, přinesete si jej na oblečení i ve vlasech. Pomůže zvýšený úklid, během něhož je nutné pravidelně otírat povrchy, kde se pyl může držet. Zaměřte se nejen na nábytek a jiné pevné plochy, které můžete ošetřit například prostřednictvím Dettol Original antibakteriálního spreje na povrchy (koupit v e-shopu), ale třeba i na sedačku, koberce, záclony...  Vysávejte co nejčastěji a zvýšenou péči dejte i záclonám, které je nutné častěji prát.
Tip redakce:
Ideální pro dezinfekci nesnadno pratelných textilií, jako jsou závěsy, koberce, pohovky..., je
Sanytol Dezodorační a dezinfekční přípravek (koupit v e-shopu), který díky trojímu účinku – bakteriálnímu, fungicidnímu a virucidnímu – odstraňuje bez chlóru až 99,99 % mikroorganismů.

TIP: Velký výběr čisticích prostředků najdete také na e-shopu Teta drogerie (přejít na e-shop).

Často převlékejte postele

3. Často převlékejte postele

Právě ložnice je místností, kterou je nutné často větrat. Jenže tím se dovnitř dostává s čerstvým vzduchem i spousta pylových zrnek. Proto je potřeba nejen utírat prach a vytírat, ale také vysávat matrace a častěji převlékat povlečení. Perte je pak na nejvyšší možnou teplotu, kterou doporučuje výrobce. Na pomoc si vezměte například Sanytol Dezinfekce prací gel 17 praní (koupit v e-shopu).
Větrejte opatrně

4. Větrejte opatrně

Abyste snížili množství pylů, které se dostane do bytu, větrejte jen krátce. Zapomeňte na to, že byste měli třeba celé odpoledne otevřená okna či balkonové dveře dokořán. Do oken si můžete pořídit okenní síť proti pylu. Vhodná je také čistička vzduchu.
Noste sluneční brýle

5. Noste sluneční brýle

Jsou nejen skvělou ochranou proti UV záření, ale výrazně pomohou snížit i množství alergenů, které by se jinak mohly dostat do očí. „Zároveň se snažte si na oči nesahat, nemněte je, ani když vás budou svědit. Raději mějte vždy po ruce zklidňující oční kapky,“ radí lékařka.
Venkovní aktivity plánujte

6. Venkovní aktivity plánujte

Vyplatí se sledovat pylové zpravodajství. Podle toho si pak můžete naplánovat aktivity. Obecně platí, že největší koncentrace alergenů je ve vzduchu ráno a v poledne. Mějte také na paměti, že pokud patříte mezi alergiky, měli byste se venku vyvarovat větší fyzické zátěže. Dýcháte pak totiž ústy, takže pyly se lehce dostanou do dolních cest dýchacích. To může vést k silnější alergické reakci. Vsaďte raději na pomalejší tempo, ať můžete dýchat nosem.

Připravil/a pro vás Eva Šarfová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít