Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Co dokáže propolis

Co dokáže propolis

Co dokáže propolis

17. května 2021 od Eva Šarfová

17. května 2021 3 minuty čtení
Připravil/a Eva Šarfová

Vedle medu nebo mateří kašičky je propolis velmi cenným darem, který získáváme od včel. Jeho blahodárné účinky na zdraví i krásu lidé zkoumají a využívají už tisíce let. Co je na něm tak zvláštního a jak nám může prospět?
Původně řecké slovo „propolis“ vzniklo složením slov „pro“ (v překladu znamená „před“) a „polis“ (v překladu znamená „město“). Propolis má totiž chránit včelí úl před cizorodými látkami, jako jsou plísně, viry, bakterie anebo kvasinky. A to dokáže tahle lepkavá hmota žlutohnědé barvy dokonale. Včely ji vyrábí z bioaktivních látek, jako jsou pryskyřice, vosky, balzámy a éterické oleje. Propolis je však velmi vzácný, protože ho včely dokáží vyrobit jen velmi omezené množství. Jeho blahodárné vlastnosti můžeme využít v kosmetických produktech i některých lécích. Kde přesně vám může pomoci?

1. Hojí akné i ekzémy

Díky svým antibakteriálním a protizánětlivým účinkům je propolis výborným přírodním pomocníkem pro péči o problematickou pokožku s akné, protože hojí pupínky a redukuje černé tečky. Dokáže ale zároveň zjemnit a vyživit suchou a citlivou pokožku se sklonem k ekzémům a praskání. Oceníte ho kdykoli během dne třeba ve složení Ameté Krému na ruce Propolis (koupit v e-shopu). Propolis najdete také v přípravcích k léčbě kožních plísní, lupénky, vředů, oparů, ale i bodnutí hmyzem. Dokáže hojit i popálení, drobné záněty pokožky nebo ekzémy.
 
Tip redakce:
Máte-li suchou kůži na rukou se sklonem k praskání, využijte léčivých účinků propolis také prostřednictvím mýdla a vyzkoušejte
Ameté Tekuté mýdlo Milk & Propolis (koupit v e-shopu).

2. Odstraní problémy s vlasy

Široké uplatnění má propolis i v péči o vlasy. Sáhněte po něm, jestliže vás trápí jejich nadměrné padání nebo třepení konečků. Poradí si také se svěděním pokožky hlavy a odstraní lupy, za jejichž vznikem stojí obvykle kvasinky. Do svého šamponu přidejte pár kapek propolisové tinktury nebo si rovnou pořiďte kosmetické produkty, jež mají propolis ve svém složení. Doslova oživujícím balzámem pro poškozené a roztřepené vlasy bude Garnier Botanic Therapy Honey & Propolis šampon (koupit v e-shopu), který doplňte aplikací balzámu Garnier Botanic Therapy Med & propolis balzám (koupit v e-shopu)
 

TIP: Další produkty vlasové péče pro suché a poškozené vlasy najdete také na e-shopu Teta drogerie (přejít na e-shop).

3. Posílí imunitu organismu

Propolis je doslova nabitý zdraví prospěšnými látkami, mezi něž patří vitamíny B, C a E. Obsahuje také minerály a flavonoidy, jež se podílejí na správné funkci imunitního systému. Těchto vlastností lze využít pomocí vnitřního užívání propolisu v podobě tinktury nebo kapek, jimiž podpoříte i zdraví své pokožky, nehtů a vlasů.
 
Tip redakce:
Pokud máte přístup k čistému propolisu od včelaře, můžete si vyrobit i vlastní propolisovou tinkturu, stačí smíchat 1 díl propolisu se 2 díly minimálně 50% alkoholu. Necháte louhovat 2-3 týdny a poté přefiltrujete přes jemné sítko či gázu. Tinkturu skladujte nejlépe v lednici. Před použitím ji vždy důkladně protřepejte – drobný zákal není na škodu.

4. Podpoří zdraví ústní dutiny

Po produktech s propolisem sáhněte i tehdy, trápí-li vás záněty dásní, afty či parodontóza. Jeho hojivé účinky oceníte třeba i po trhání zubu či jiném stomatologickém zákroku. Užívat lze například tinkturu, kterou nakapete do vody a potom jí propláchnete ústní dutinu. Pro péči ale můžete využít také zubní pastu s propolisem, například Colgate Propolis zubní pastu (koupit v e-shopu). Kloktání roztoku s propolisovou tinkturou nejen desinfikuje ústní dutinu, ale pomáhá i při bolestech v krku a nachlazení.
 
Tip redakce:
Propolis je velmi účinný přírodní produkt, nicméně nemusí vyhovovat všem a může být také silným alergenem, zvláště pro jedince citlivé na pyl či jiné včelí produkty. Pokud tedy chcete používat silnější tinkturu, zkuste ji nejdříve na malém vzorku kůže.

Připravil/a pro vás Eva Šarfová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít