Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Nesdílejte s kamarádkou kosmetiku aneb Co vám může hrozit

Nesdílejte s kamarádkou kosmetiku aneb Co vám může hrozit

Nesdílejte s kamarádkou kosmetiku aneb Co vám může hrozit

4. srpna 2017 od Eva Suchomelová

4. srpna 2017 3 minuty čtení
Připravil/a Eva Suchomelová ve spolupráci s expertem Martina Straková

Máte občas chuť si vyzkoušet novou kamarádčinu kosmetiku? Nebo se v drogerii nalíčit testery? Vypadá to svůdně, ale půjčovat si kosmetiku v sobě nese mnohá rizika pro naši krásu i zdraví. Zeptali jsme se vizážistky Martiny Strakové, čeho se vyvarovat.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Zvláště mladé dívky si často rády půjčují kosmetiku, aby vyzkoušely co nejvíc přípravků nebo líčidel. Ale ruku na srdce, určitě i vy jste alespoň jednou v životě zatoužily vyzkoušet si něčí novou rtěnku, make-up nebo třeba řasenku. „Podle mého názoru by si žádná žena neměla kosmetiku půjčovat, ale mít svou vlastní, a to jak pěsticí, tak i dekorativní podle druhu pleti a barevné typologie,“ říká nekompromisně Martina Straková a dodává: „Při půjčování veškerých líčidel je dobré se informovat, jestli nemají prošlou lhůtu použitelnosti. Jinak hrozí alergické reakce, otoky a zarudnutí.“ Ale pozor, i takové půjčení manikúry vyžaduje jistá opatření, abyste se vyhnuly vleklým nepříjemným následkům. Ale pojďme to vzít popořádku.

Nesdílejte s kamarádkou kosmetiku aneb Co vám může hrozit


Hygiena na prvním místě

U vlastní kosmetiky by mělo být samozřejmostí pravidelné praní kosmetických štětců a jiných pomůcek, kterými se líčíte. Při ukázkovém líčení třeba v drogerii na promo akcích a také při líčení v salonu si čištění štětců hlídá profesionální vizážistka či kosmetička. V případě, že si půjčíte štětec či houbičku od kamarádky, tuto jistotu nemáte. „V nevypraných houbičkách a štětcích na make-up je většinou spousta starého přípravku spolu s mazem a odumřelými buňkami z pleti a ty si můžete zapracovat do svých pórů na pokožce. Tím se vám může zhoršit stav pleti, objeví se různé vyrážky, akné apod.,“ vysvětluje vizážistka a kosmetička.

Nesdílejte s kamarádkou kosmetiku aneb Co vám může hrozit


1. Pozor na oči!

Případné nečistoty a usazeniny z cizích aplikátorů či štětečků na oční stíny se vám mohou dostat do očí a silně je podráždit, nebo dokonce vyvolat zánět. Ještě větší riziko hrozí s řasenkami. Pokud jste si doposud myslely, že testery řasenek u regálů s dekorativní kosmetikou je tu proto, abyste si je vyzkoušela přímo na svých řasách, pak pozor! Nikdy nevíte, kdo a jakým způsobem si řasenku zkoušel před vámi. „Můžete si tak způsobit zánět spojivek, ječné zrno a podobné zdravotní problémy,“ varuje Martina Straková. Testery slouží k tomu, abyste si mohly prohlédnout tvar kartáčku a případně na hřbetu ruky vyzkoušely odstín. Stejné riziko infekcí hrozí i v případě kolování jedné řasenky mezi více ženami (například v rodině, mezi kamarádkami apod.).

Nesdílejte s kamarádkou kosmetiku aneb Co vám může hrozit


2. Přísně střežená rtěnka

Stejně tak se varujte půjčovat svoji rtěnku, lesk či balzám na rty a nepůjčujte si použitou od jiných. „Hrozí riziko přenosu oparu, aftu či infekčního koutku, ale i přenos různých infekcí dýchacích cest (virózy, chřipky, angíny apod.),“ vyjmenovává mnoho důvodů věrnosti k vlastní dekorativní kosmetice odbornice na krásnou vizáž.

A při zkoušení testerů rtěnek se úplně vyhněte aplikaci na rty. Pro představu, jaký odstín při nanesení má, úplně stačí, když si jí přejedete po hřbetu ruky. Můžete tak dobře posoudit barevný tón a ucítíte i texturu, abyste věděla, zda se příjemně a snadno nanáší, případně odhadla, kolik vrstev je potřeba k dosažení požadované sytosti.

Nesdílejte s kamarádkou kosmetiku aneb Co vám může hrozit


3. Chraňte si obličej

Všechny tekuté, gelové či krémové přípravky jsou náchylné ke kontaminaci bakteriemi. Jde o make-upy, tekuté korektory, odličovací mléka, gely, pleťové krémy, séra – tedy dekorativní i pečující kosmetiku. Proto upřednostňujte tento typ kosmetiky v balení v tubě nebo ještě lépe s dávkovačem. Při použití se do přípravku nedostanou bakterie z vaší kůže a takový přípravek si můžete i půjčovat se svými blízkými či kamarádkami.

Potíž nastává u přípravků balených v kelímku. „Jestliže používá více osob jeden kosmetický produkt (např. denní krém v kelímku), je dobré používat špachtle k tomu určené. Doporučuji je po každém použití umýt, aby nedošlo ke znehodnocení produktu nežádoucími bakteriemi,“ radí Martina Straková. Vyhněte se tedy nabírání přípravku z kelímku prsty.

Nesdílejte s kamarádkou kosmetiku aneb Co vám může hrozit


4. Manikúra – otázka čistoty

Možná si vybavíte, jak vaše manikérka či pedikérka po každé zákaznici své náčiní okamžitě čistí, myje, dezinfikuje, případně i sterilizuje. Jedině tak totiž svým zákaznicím zaručí, že si od ní neodnesou nechtěný suvenýr v podobě kožních zánětů či plísní. Inspirujte se tím při péči o svou domácí manikúru. Snažte se mít po ruce vždy svoje „nehtové náčiní“, a pokud to z nějakého důvodu nejde a musíte použít cizí, vyčistěte ho horkou vodou a polijte alkoholem, který taky dezinfikuje.

Nesdílejte s kamarádkou kosmetiku aneb Co vám může hrozit


 

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás Eva Suchomelová ve spolupráci s expertem Martina Straková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

Martina Straková
Kosmetička a vizážistka
68
"V přirozenosti je krása."

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít