Působí sluníčko jako dezinfekce? Co dělá jeho záření s mastnou pletí? A jak pečovat o jizvičky po akné, abychom na ně neměli celoživotní památku? Poradíme vám, jak se v létě starat o pleť s „pupínky“.

PROBLÉM: Vyléčíme akné opalováním?
„Běž s těmi pupínky na sluníčko!“ slýcháme možná občas od maminek a babiček. Myslí to dobře, ale my víme, že slunce je na akné krátké a jeho záření nemá rozhodně takové dezinfekční účinky, jak si někteří myslí.
Názor odborníka:
„Slunění spíše redukuje začervenání pleti. Pleť se v létě může zlepšit, jedná se však o dočasný stav podpořený potlačením hnisavých projevů. Obecně léčit akné sluncem se nedoporučuje, dříve se jím léčilo akné na zádech, ultrafialové paprsky sice poškodí bakterie a působí antisepticky, ale porušují i kožní buňky. Na zádech opálení lépe akné zamaskuje, avšak problematiku neřeší,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Helena Aksamítová z kliniky Asklepion.
Řešení:
Léčit akné pomáhá důkladné čištění pleti – poraďte se s kosmetickým či dermatologickým odborníkem, co je pro vás nejvhodnější: může to být čisticí pěna s lehkým dezinfekčním účinkem (třeba s výtažkem z tea tree) nebo péče pomocí čisticího kartáčku na pleť. Léčba akné na klinice se doporučuje hlavně na podzim, ale určité terapie lze podstoupit v letních měsících.
PROBLÉM: Mastná pleť a krémy s UV filtrem
Největší problémy s akné mívají majitelé mastné pleti. Jenže znáte to – ochranné sluneční krémy mívají někdy dost nepříjemné mastné složení, které vytvoří sice ochranný, ale pro obličej nekomfortní film. Co s tím?
Názor odborníka:
„Slunce způsobuje vysoušení pokožky, ale i mastná pokožka potřebuje vlhkost. Proto při vysoušení pokožky mazové žlázy produkují kožní maz, který vede k vzniku zánětlivých pupínků,“ vysvětluje dermatoložka.
Řešení:
Slunění s mírou a mimo nejteplejší část dne, kdy je záření nejsilnější – tedy zhruba od 11 do 14-15 hodin a vybírejte přípravky s UV filtrem s lehkým složením. „Existují přípravky přímo na aknózní pleť, které dávají pleti potřebnou ochranu. Jedná se o lehké krémy, emulze, gely či fluidy, tyto produkty jsou také označované jako nekomedogenní, tzv. neobsahují složky, které by ucpávaly póry,“ doporučuje MUDr. Aksamítová.
PROBLÉM: Slunce a jizvičky po akné
Konečnou fází akné je zhojený pupínek – místo s novou, jemnou kůží, které bychom zvlášť v létě měli věnovat pozornost. Na tomto místě totiž hrozí výskyt skvrnky, která nám už zůstane.
Názor odborníka:
„Zhojené akné je vlastně malá jizvička, místo, kde se vytvořila nová vrstva kůže, která je mnohem náchylnější na sluneční záření – snadněji se spálí, více pigmentuje a může se stát, že se na jejím místě vytvoří permanentní flíček, pigmentová skvrna,“ varuje kosmetička Julie Bauer.
Řešení:
Opět je na místě nasadit „do boje“ kvalitní opalovací krém. Čerstvé jizvičky ale může spálit i zdánlivě slabé, „městské“ sluníčko. Sahejte proto pravidelně po denním pleťovém krému s UV faktorem a s nemastným složením.