Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Novinky Jaký je rozdíl mezi lupy a seboreou?

Jaký je rozdíl mezi lupy a seboreou?

Jaký je rozdíl mezi lupy a seboreou?

15. září 2021 od Lída Pospíšilová

15. září 2021 3 minuty čtení
Připravil/a Lída Pospíšilová

Na první pohled jsou příznaky u lupů i seborey podobné, přístup k odstranění obou kožních nemocí se liší. Víme, jak je rozeznat i co s tím, abyste problémy a nepříjemné projevy minimalizovali.
Lupy, nebo seborea? Asi znáte ten známý televizní spot, kde se hádají, co je to vlastně trápí. Lupy i seborea mají podobné příznaky – svědí vás hlava a ve vlasech či na oblečení se vám objeví bílé šupinky. Jak je od sebe rozeznat?

Časté lupy

O co jde:

Lupy jsou kousky suché kůže, které se odlupují od pokožky hlavy a objevují se ve vlasech. Mohou mít jen několik málo milimetrů ve formě bílých teček nebo může jít o větší šupinky. Dělí se na suché a mastné:

  • Suché lupy méně svědí, poletují a zůstávají na oblečení.

  • Mastné lupy zůstávají spíše na pokožce, hůře se odlupují, mohou výrazně svědit a také zapáchat. 

Příčinou tvorby lupů může být suchá pokožka hlavy, kterou způsobí nevhodná vlasová kosmetika, ale také třeba stres nebo napětí, nesprávný jídelníček nebo nedostatek vitaminů – především vitamin B, selen nebo zinek. V létě může výskyt lupů způsobit nadměrné slunění, v zimě zase nošení pokrývky hlavy, kterou jste vyprali v pracím prostředku, který není pro vaši kůži vhodný,“ vyjmenovává odborník. Úplně lupy vyléčit nejde, ale můžete pokožku hlavy udržovat v jakési klidové fázi, kdy je výskyt lupů minimální.

Co s tím:

Hlídejte si, co přijde do styku s vaší pokožkou, protože právě to může způsobit vleklé problémy,“ radí odborník. Šampony proti lupům mohou přinést úlevu, zkuste třeba Head & Shoulders Deep Cleanse Šampon proti lupům Prevence svědivosti (koupit v e-shopu), který má vyvážené pH, zbaví pokožku nejen lupů, ale také svědivosti a navodí pocit svěžesti díky výtažkům z máty. Schwarzkopf Seborin šampon proti lupům (koupit v e-shopu), který vás zbaví lupů až na 6 týdnů. Pozor, ideální je ale šampony střídat a nemýt se jedním déle než týden až 10 dnů.

Tip redakce:

Pokud nic nepomáhá, netrápíte se lupy, ale právě seboreou. Ta nesnese přípravky s barvivy, ropnými prvky ani parfemací, místa postižená seboreou jsou těmito složkami více vysušována a drážděna.

Zrádná seborea

O co jde: 

Seborea neboli seboroická dermatitida připomíná lupy hlavně ze začátku. Později se ale přidávají také zarudlost, opuchlost a někdy i strupovitá ložiska. Projevuje se nadměrnou tvorbou kožního mazu a šupinatěním pokožky a na rozdíl od lupů se vyskytuje kromě vlasů také v oblasti uší, krku, obličeje, na rukou a nohou. Jde o zánětlivé onemocnění, za nímž stojí většinou kvasinková infekce. Původ nemoci není úplně znám a postihuje hlavně muže v produktivním věku mezi 20–40 rokem a rizikovou skupinou jsou také kojenci. To ale neznamená, že by tímto onemocněním netrpěly také ženy. Podle farmaceuta Karla Poláka není výskyt seborey nijak vzácný: „Podle statistik víme, že seboreou může trpět až 50 % středoevropské populace, ale je to asi jen 3–5 % lidí v ČR. Někdo si myslí, že se jedná o neškodné lupy, což je ale veliká chyba. Přesto nejde o nijak závažné onemocnění, dalo by se spíše klasifikovat jako úporné a nepříjemné. U kojenců je navíc velká šance, že vymizí úplně.“

Co s tím:

V první fázi je dobré se zbavit šupinek ve vlasech a zvolit tedy správnou, léčbě seborei určenou, kosmetiku. Vyzkoušejte třeba Cannaderm Capillus Šampon seborea (koupit v e-shopu), který zmírní projevy svědění, zarudnutí a zbaví vás šupin. Je vhodný při  péči o citlivou a suchou pokožku. Ten pak můžete  střídat s derma kosmetikou, která se prodává v lékárnách. Pokud by toto nezabralo, je vhodné, poradit se o dalším postupu s lékařem.

Na co se ještě zaměřit:

  • V době, kdy trpíte jakýmkoli svědivým zánětem pokožky pod vlasy, vynechte stylingové přípravky, vlasy si nebarvěte, raději také zrušte návštěvu u kadeřníka. Teprve až se budete cítit v kondici, doženete, co nyní zmeškáte.
  • Po dobu, kdy se potýkáte s kožním onemocněním, je vlastní osuška na vlasy samozřejmostí. V případě lupů je to prevence, kdyby se náhodou z neškodného problému stal problém vážnějšího dermatologického charakteru.
  • Zkuste babské rady, zklidňujte pokožku hlavy extraktem z hřebíčku, konopného semínka, případně borůvkového listí, lepší ale bude koupit si v drogerii nebo lékárně efektivně pracující přípravek.

Foto: Shutterstock.cz

Připravil/a pro vás Lída Pospíšilová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Nejčtenější články

Jaký je rozdíl mezi lupy a seboreou?

Novinky 15.září 2021 od Lída Pospíšilová

20 0Je lepší teplá, nebo studená sprcha? Známe odpověď!

Novinky 8.dubna 2020 od Lucie Ulmanová

16 0

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít