Chlebíčky, to je v Česku pojem. Je to klasické pohoštění, zvláště pak, pokud chystáte pohoštění na silvestra nebo pro návštěvu. Zkuste letos připravit zdravé pohoštění a udělat chlebíčky a chuťovky v duchu zdravého životního stylu.

Jak připravit klasický chlebíček zdravě? Naučíme vás recept na jednoduchou pomazánku, kterou můžete stále obměňovat. Základ zůstává stejný – pomazánkové máslo. Pak to chce zdravé pečivo místo obyčejné bílé veky. Může to být žitný, pšenično-žitný chléb nebo bageta nebo celozrnný fitness chlebík. No a pak už můžete zdravé chlebíčky mazat a tvořit podle své chuti a fantazie.
Tuňákové chlebíčky
Ingredience:
- Pšenično-žitná bageta
- 1 pomazánkové máslo
- 1 plechovka tuňáka ve vlastní šťávě
- 2 mladé cibulky
- 1 lžíce kaparů
- sůl
- pepř
Na ozdobu:
- Malé salátové okurky
- Sezamové klíčky
- Chia semínka

Postup:
Pomazánkové máslo smícháme s plechovkou tuňáka. Přidáme najemno nasekanou cibulku a nasekané kapary a lžičku chia semínek. Osolíme, opepříme a můžeme mazat na plátky pšenično-žitné bagetky. Zdobíme plátky okurky (kterou můžete naložit v marinádě z trochy octa, soli a cukru), kapary a výhonky z černého sezamu. Na závěr posypeme troškou chia semínek.
Chlebíčky s vajíčkovou pomazánkou
Ingredience:
- celozrnné fitness chlebíky
- 1 pomazánkové máslo
- 4 natvrdo uvařená vejce
- 2 kyselé okurky
- 1 lžíce dijonské hořčice
- sůl
- pepř
Na ozdobu:
- 4 ředkvičky
- řepné lístky

Postup:
Pomazánkové máslo smícháme s nasekanými natvrdo uvařenými vejci, najemno nasekanou okurkou, přidáme hořčici, sůl a pepř. Promícháme. Mažeme na fitness chlebík, zdobíme plátky ředkviček, řepnými lístky a chia semínky.

Zdraví a lifestyle
1. 12. 2021Zdravé pečení: Zkuste cukroví z oříškové mouky
Milujete vůni vánočního cukroví, která provoní celý byt či dům? A co teprve když sáhnete po oříškových moukách. Jsou zdravé, bezlepkové a plné bílkovin a prospěšných tuků. Zkuste letos upéct netradiční zdravé cukroví. Vyzkoušejte naše tipy.
Chlebíčky s řepnou pomazánkou
Ingredience:
- celozrnná bagetka
- 1 pomazánkové máslo
- 2 malé uvařené řepy
- 2 lžíce loupaných dýňových semínek
- 2 lžíce sušených brusinek
- sůl
- pepř
Na ozdobu:
- Pražená dýňová semínka
- řepné klíčky

Postup:
Uvařenou řepu najemno nastrouháme, smícháme s pomazánkovým máslem, praženým dýňovým semínkem a nasekanými brusinkami. Osolíme, opepříme a můžeme mazat na plátky bagetky. Ozdobíme praženým dýňovým semínkem, kterým tentokráte nešetříme a přidáme klíčky.
Tip redakce:
Místo dýňového semínka můžete přidat opražená slunečnicová semínka nebo vlašské ořechy. Brusinky lze nahradit rozinkami.
Chlebíčky s uzeným lososem
Ingredience:
- fitness chlebíky
- 1 pomazánkové máslo
- 1 balení uzeného lososa
- 1 citron
- sůl
- pepř
- kousek čerstvého celeru
Na ozdobu:
- čerstvý kopr
- plátky citronu
- řepné lístky
- dýňová semínka

Postup:
Celer nastrouháme najemno, přidáme pomazánkové máslo a asi polovinu balíčku najemno nasekaného uzeného lososa. Dochutíme solí a pepřem. Můžeme přidat pár kapek citronové šťávy. Pomazánku mažeme na plátky chlebíků, zdobíme kouskem lososa, plátkem citronu a čerstvými bylinkami. Na závěr nasypeme pražená dýňová semínka.
Tip redakce:
Všechny tyto pomazánky můžete mazat jak na chlebíčky, tak na kanapky. Místo chleba nebo rohlíku můžete použít třeba Dupetky Černý & bílý sezam (koupit v e-shopu), na které pak mažete pomazánku a zdobíte podle vlastní fantazie.
Trend: V kurzu jsou chlebíčky s avokádem
Avokádo se stalo ikonou zdravého stravování, a kdo ještě neochutnal chleba či topinku s avokádem, jako by nebyl. Avokádo jako superpotravina obsahuje mnoho vitaminů, železo, draslík, hořčík a rostlinné tuky. Chléb s avokádem prý pochází z Austrálie, protože Australané jsou doslova posedlí různými pomazánkami a oblohami. Skutečný boom avokádového toastu ale způsobila herečka Gwyneth Paltrow a její kniha It’s All Good. Od té doby se obměna tohoto toastu začala šířit po sociálních sítích.
Chcete si letos udělat trendy chlebíček? Máme pro vás hned 3 jeho varianty:
1. Avokádový chlebík s brusinkami

Ingredience:
- 2 plátky fitness chleba
- 1 měkčí avokádo
- čerstvý sýr na pomazání
- pár lístků rukoly
- piniová semínka
- konopné semínko na posypání
- Brusinky na ozdobu
Postup:
Chlebík opečeme v toustovači, potřeme čerstvým sýrem, poklademe lístky rukoly. Avokádo oloupeme a zbavíme pecky. Rozkrojíme na půlky a každou půlku nakrájíme na plátky. Dáme na rukolu. Posypeme konopným semínkem, piniovými semínky a posypeme nakrájenými brusinkami.
Tip redakce:
Můžete osolit a přidat třeba ještě trochu chilli. Místo konopného semínka můžete použít také sezam.
2. Avokádový chlebíček se semínky z granátového jablka

Ingredience:
- 4 fitness chleby
- 2 tvrdší avokáda
- Chia semínka
- 1 granátové jablko
- sůl
- citronová šťáva
Postup:
Plátky chleba si připravte na talíř. Avokádo oloupejte, rozpulte a zbavte pecky. Nakrájejte na velmi jemné plátky, nebo pokud je avokádo tvrdší, můžete zkusit plátky udělat škrabkou na zeleninu. Plátky poklaďte chlebík, pokapejte citronovou šťávou, posolte, posypejte chia semínky a na závěr semínky z granátového jablka.
Tip redakce:
Místo chia semínek můžete použít také černý sezam nebo dýňová semínka.
3. Žitné chlebíky s quacamole a rajčaty
Ingredience:
- žitné chlebíky nebo knäckebrott
- 2 měkká avokáda
- 1 menší šalotka
- půl citronu
- špetka chilli
- Himalájská sůl
- čerstvý koriandr
Na ozdobu:
- cherry rajčata
- černý sezam
- rukola

Postup:
Avokádo oloupeme, zbavíme pecky a rozmačkáme vidličkou, přidáme nasekanou šalotku, nasekaný koriandr a ochutíme citronovou šťávou, chilli a solí. Mažeme na žitný chlebík nebo knackebröt, poklademe čtvrtkami cherry rajčat, lístky rukoly a posypeme černým sezamem.
Tip redakce:
Kdo nemá rád chuť koriandru, může si pouze rozmačkat čisté avokádo a dochutit citronovou šťávou a solí.
Tip redakce:
Jak a kde vznikl první obložený chlebíček?
Jak a kde vznikl první obložený chlebíček?
- Za vynálezce tradičního chlebíčku je považován Jan Paukert. Ten založil své první pražské velelahůdkářství v roce 1916 se svou manželkou Štěpánkou a patřilo mezi tři nejslavnější v Evropě.
- Na lahůdky k Paukertům chodili například Hugo Haas, Ema Destinová, Lída Baarová, Vlasta Burian nebo Jan Werich. Paukertovy lahůdky dokonce poskytovaly občerstvení pro rodinu prezidenta T. G. Masaryka.
- O vzniku prvního chlebíčku se traduje zajímavá historka. Malíř Jan Skramlík pracoval u Paukertů na výzdobě vinárny a měl chuť na něco menšího k snědku. Dostal obloženou veku, a tak vznikl první chlebíček. Byl s dušenou šunkou, osminkou vajíčka, trochou bramborového salátu, domácí majonézou, ementálem, rajčetem a uherským salámem.
- Později se začaly vyrábět další druhy, s vlašským, bramborovým, francouzským či zeleninovým salátem a specialitou se staly chlebíčky humrové. Díky rodině Paukertů se brzy staly chlebíčky velmi žádaným artiklem a jejich obliba se rozšířila i do střední Evropy.
Foto: Ondřej Košík, Foodstyling: Petra Lamschová
Autor: Petra Lamschová
Zařazeno pod těmito klíčovými slovy