Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Vlasy Padají vám vlasy? Zjistěte, co to znamená!

Padají vám vlasy? Zjistěte, co to znamená!

Padají vám vlasy? Zjistěte, co to znamená!

27. června 2017 od Lucie Kubíková

27. června 2017 3 minuty čtení
Připravil/a Lucie Kubíková ve spolupráci s expertem MUDr. Lenka Faltová

Ztráta vlasů je u žen naprosto normální. Někdy přicházíme až o 100 vlasů denně. Nejčastější příčinou vypadávání vlasů jsou hormonální změny, proto k němu dochází nejčastěji v období těhotenství, kojení nebo menopauzy. Poradíme vám, jak tomu zabránit a co s tím dělat.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Napřed je třeba říct, že padání vlasů je skutečně do určité míry přirozený jev. Jak jsme již zmínili, průměrnému člověku denně vypadne zhruba 30-100 vlasů. Zdá se to jako velké číslo, ale je nutné si říct, že ve chvíli, kdy vlas vypadne, roste už z vlasové cibulky v kůži vlas nový. Dokud tedy probíhá „výměna kus za kus“, je všechno v naprostém pořádku. Jestliže vám ale začnou najednou zůstávat chomáče vlasů v ruce, kdykoliv si projedete účes, nebo je najdete na polštáři, když ráno vstanete, nejspíš se ve vašem těle něco odehrává. V tu chvíli je dobré vyrazit na konzultaci k dermatologovi.


Pomoc! Padají mi vlasy!

„Padání vlasů není nemoc sama o sobě, je to spíš příznak nějaké nevyváženosti, nebo dokonce nemoci v organizmu,“ říká dermatoložka MUDr. Lenka Faltová. „Jedná se především o sníženou funkci štítné žlázy, sníženou hladinu ženských hormonů, onemocnění srdce a řadu dalších chorob. Proto je vždy vhodné ve chvíli, kdy vám vlasy náhle začnou ve zvýšené míře vypadávat, navštívit dermatologa a podrobit se potřebným vyšetřením.“

Neděste se ale předem! Někdy stačí, když si s vámi lékař-dermatolog jen popovídá, aby odhalil příčinu, proč přicházíte o svou hřívu. „Další častou příčinou padání vlasů mohou být stavy po operacích, kdy se tělo dává dohromady po celkové anestezii. Svou roli může hrát třeba také opakovaná terapie perorálními antibiotiky. Jste po porodu? Kojíte? Pak si s vámi pohrávají i vaše hormony. Jakmile se vrátíte do normálu, stav by se měl sám upravit. Dalším častým důvodem padání a lámání vlasů je také stres a podvýživa.“


Padají vám vlasy? Zjistěte, co to znamená!


Silné vlasy se rodí na talíři

Může to vypadat přehnaně, ale opravdu platí, že vyrovnaná a zdravá strava je naprostý základ. Pokud tělo nemá dostatek vitaminů, minerálů, bílkovin a tuků, soustředí veškerou výživu tam, kde je opravdu potřeba – tedy do vnitřních orgánů. Na ty méně důležité části těla pak už prostě „nezbyde“. Pokud vám vlasy padají nebo se třeba lámou a pomalu rostou do délky, zamyslete se nad tím, co jíte. Přidejte určitě zdroje kvalitních bílkovin a tuků (ryby, luštěniny…) a také zinek, křemík, vápník a železo. Můžete klidně sáhnout i po doplňcích stravy s potřebnými minerály. Vitaminy skupiny B také neuškodí, a navíc vám pomohou i bojovat se stresem a nervozitou, které zdraví vlasů také nepřidávají.


Padají vám vlasy? Zjistěte, co to znamená!


I vlasy si zaslouží trochu něhy

S padáním vlasů obvykle mívají větší problémy muži než ženy. Pokud muž trpí takzvanou androgenetickou alopecií, jsou jeho vlasové kořínky velmi citlivé na mužský pohlavní hormon testosteron. Je-li jeho hladina v krvi zvýšená, způsobuje odumírání vlasových kořínků a ztrátu vlasového porostu. U žen je často problémem nešetrné zacházení s vlasy, které způsobuje jak jejich vypadávání, tak především lámání, třepení a další poškození. „Některé ženy se ke svým vlasům chovají opravdu macešsky. Používají levnou, nevhodnou kosmetiku, agresivně vlasy zesvětlují a ztmavují, při fénování a žehlení je přepalují. Potom se ale nemůžou divit, že jim vlasy padají a lámou se,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Lenka Faltová. „Zamyslete se tedy nad tím, jak s vlasy zacházíte. Přestaňte je pevně stahovat gumičkami, místo toho je nechte odpočívat, kartáčujte je zlehka a ošetřujte správnou kosmetikou.“


Šampony, kondicionéry, kúry… nebo něco víc?

Existuje vůbec kosmetika, která by mohla pomoci řešit problém s padáním a lámáním vlasů? Do jisté míry ano. Speciální jemné šampony a kondicionéry proti padání vlasů mohou pokožce hlavy a vlasovým kořínkům dodat výživu, které se jim nedostává. Podpoří tak i lepší růst vlasů. Ideální je při jejich aplikaci hlavu jemně promasírovat – zlepší se prokrvení pokožky a kromě toho si ulevíte od stresu, známého nepřítele bohatých kštic.

Pokud chcete větší kalibr, sáhněte po séru nebo kúře proti padání vlasů. Tyto vitaminové bomby aplikujte přesně podle návodu. Nečekejte ale výsledky hned po prvním použití! Co se v těle kazilo několik měsíců, bude se i nějakou chvíli napravovat. Trpělivost, jak známo, přináší růže – nebo i hezčí vlasy. „Pokud žádná přírodní léčba ani šampony a séra nepomůžou, požádejte svého dermatologa o ošetření zvané vlasová mezoterapie. Jde o aplikaci speciálního roztoku do vlasové části hlavy. Ten obsahuje biomimetické peptidy, vitaminy, aminokyseliny, minerály, koenzymy a redukční činidla. Ošetření trvá zhruba 45 minut a je třeba ho pravidelně opakovat.“
 

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás Lucie Kubíková ve spolupráci s expertem MUDr. Lenka Faltová

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

MUDr. Lenka Faltová
dermatoložka
166
"Jak řekla Katharine Graham: Může být něco krásnějšího, než dělat to, co máte rád, a vědět, že to má význam?"

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít