Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Vlasy Lob, bob, wob, mikádo? Buďte v obraze nejen u kadeřníka!

Lob, bob, wob, mikádo? Buďte v obraze nejen u kadeřníka!

Lob, bob, wob, mikádo? Buďte v obraze nejen u kadeřníka!

26. května 2017 od Martina Hühneová

26. května 2017 4 minuty čtení
Připravil/a Martina Hühneová ve spolupráci s expertem Zdeněk Kříž

Zvolit si nový účes není vůbec nic jednoduchého. Což teprve, když při tom dojde v salonu i na razantnější stříhání. Představu o svém krátkém účesu sice máte, ale jak ji vysvětlit kadeřníkovi? Na netu se to hemží názvy lob, bob, wob, mikádo - jak se v nich vyznat? Navíc, když ten ´bob´ jste viděla v tolika různých variantách…
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem

Mikádo čili bob

Na jednu stranu být ´v obraze´ a vědět, co názvy jako bob, lob a podobně znamenají, není na škodu. Na druhou stranu ale tyto znalosti k tomu, abyste od kadeřníka vyšla s vysněným účesem, nejsou vůbec nutné. A navíc, není to nic složitého. S pojmem mikádo jste se jistě už setkaly. Ve světě účesů se zabydlelo již ve dvacátých letech minulého století a od té doby je v různých obměnách stálicí. Moderně se mu dnes říká bob, v minulosti také bubikopf.  Základem mikáda byly vlasy stejné délky, průběhu desítek let však podlehlo kreativitě kadeřníků, kteří si s délkami vlasů pohrávají. Obvykle se nosí v délce zhruba končící u brady. Může být ale i kratší a končit pod ušima. Mikádo si oblíbila Coco Chanel nebo extravagantní Josephine Baker. 

Vyznejte se v krátkých účesech


Bratranci lob a wob

Lob a wob jsou potom varianty bobu. Lob je zkratka pro ´long bob´, tedy účes z polodlouhých vlasů, končících zhruba na ramenou.  Wob označuje mikádo se zvlněnými vlasy z anglického  ´wavy bob´, které může být jak kratší, tak polodlouhé. Lob si oblíbily Reese Wintherspoon, Gwyneth Paltrow nebo třeba Nicol Kidman. „Mikádo může mít tisíce podob,“ říká Zdeněk Kříž, hair stylista salonu Novum, a dodává: „Může být sestříhané do různých délek v určitých partiích hlavy. Například nestejně dlouhé po stranách, může mít asymetrickou ofinu, patku nebo může být vzadu krátké, což je vlastně kdysi velmi oblíbená ´podkova´.“

Vyznejte se v krátkých účesech


Mladistvý pixie

Z jiného soudku je tzv. ´pixie´ střih. Jde o extra krátký sestřih, jak se lidově říká ´na kluka´. Ani ten ale není žádnou převratnou novinkou. Boom zaznamenal již v šedesátých letech minulého století, kdy se v něm světu představila ultraštíhlá modelka Twiggy. I tento střih má bezpočet variant a na každé z nás bude díky možnostem stylingu vypadat jinak. Může působit velmi elegantně a sofistikovaně, stejně jako hravě. V každém případě jde ale o střih velmi mladistvý, praktický a nenáročný na údržbu.  Podlehly mu Halle Berry nebo Anne Hathaway, Katy Perry, Mia Farrow nebo Jennifer Hudson.

Vyznejte se v krátkých účesech


Účes ve vaší režii

Možná jste zalistovala módním časopisem a nějaký účes vás očaroval. Vystřihněte si jej a objednejte se ke kadeřníkovi. Kadeřníci sice, podle Zdeňka Kříže, obrázky rádi nemají, zároveň ale kadeřník připouští, že jim pomůže vytvořit si představu o tom, v jakém stylu účes zamýšlíte. Zejména pokud máte ostych a nejste příliš komunikativní. Z toho vyplývá jediné: jakmile usednete do kadeřnického křesla, zbavte se zábran a komunikujte. Nebojte se mluvit o svých představách a především kadeřníkovi sdělte, co se vám nelíbí. Například: nemám ráda ofinu, nelíbí se mi zrzavá barva, nesnáším vlasy padající do obličeje a tak podobně.


Názvy střihů znát nemusíte

Před návštěvou kadeřníka ani nemusíte znát název vybraného střihu. Střih v kadeřnické praxi je buď krátký, polodlouhý, nebo dlouhý. Představu o něm, zejména o konkrétní délce vlasů, ale vždy předem konzultujte, abyste předešla zklamání. A to i v případě, kdy chcete pouze zastřihnout poničené konečky vlasů. Na druhou stranu je ale dobré vyslechnout si i názor kadeřníka. V jeho zájmu totiž je, abyste odcházela spokojená. „Slušný kadeřník by neměl zákaznici vytvořit za každou cenu účes podle obrázku, a to není vždy jednoduché,“ konstatuje a dodává: „Musím totiž posoudit kvalitu vlasů, jejich hustotu a v neposlední řadě zohlednit i věk klientky. Finální účes je tak z velké části výsledkem domluvy. Snažím se vždy vysvětlit, proč to či ono nejde, a navrhnout nějaké ideální řešení nebo alternativu.  Většinou mi klientky věří.“


Důvěřujte a buďte věrné

Mezi kadeřníkem a zákaznicí by měl podle něj vzniknout vztah založený na důvěře.  Nedoporučuje proto salony příliš často střídat a už vůbec ne, rozhodnete-li se pro razantnější zásah do střihu. Názvy střihů můžeme tedy v klidu vynechat, pozornost byste ale podle odborníka měly věnovat termínům ´sestříhat a prostříhat´. „Pokud vlasy prostříháváme, zmenšujeme tím celkový objem účesu. Sestříhání znamená účes vytvořený z několika délek,“ upozorňuje Zdeněk Kříž na podstatný rozdíl mezi těmito dvěma postupy a dodává: „Něco jiného je pak tupý střih, který znamená, že konce vlasů jsou zastřiženy všechny na stejnou délku. Může být i prostříhaný.“  Pokud se s kadeřníkem domlouváte na střihu, nezapomeňte jej požádat o radu, jak o účes denně pečovat. Jaké použít stylingové přípravky, které jsou pro vaše vlasy vhodné, kolik času vám úprava účesu zabere a podobně.

Nesnažte se mít přehnané nároky a netrvejte za každou cenu na účesu z obrázku. Možná se na něm podíleli tři vlasoví specialisté a použili tuny přípravků spolu s příčesky, aby účes byl pro moment pořízení fotografie jedinečný. Spolupracujte, ale zároveň si nenechte vnutit nic, v čem byste se necítily dobře.

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás Martina Hühneová ve spolupráci s expertem Zdeněk Kříž

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

Zdeněk Kříž
Hair stylista salonu Novum
83
"Rád dělám lidi šťastné!"

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít