Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Vlasy Domácí barvení vlasů: Experimenty nechte na kadeřníkovi

Domácí barvení vlasů: Experimenty nechte na kadeřníkovi

Domácí barvení vlasů: Experimenty nechte na kadeřníkovi

28. dubna 2017 od Karolína Hornová

28. dubna 2017 4 minuty čtení
Připravil/a Karolína Hornová ve spolupráci s expertem Andrea Vojtová

Při pohledu na regály drogerií, které nabízejí barvy na vlasy snad ve všech odstínech, vás možná napadne, proč byste měly utrácet za drahé barvení u kadeřníka? Zeptali jsme se odbornice, kadeřnice Andrey Vojtové, na co si dát při barvení vlasů doma pozor a které „zákroky“ byste už určitě měly nechat na odborníkovi.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Ne každá žena je s barvou svých vlasů spokojena, mnohá prostě chce změnu. Nejsnazší cesta vede do drogerie, což je tak trochu český fenomén: „U nás je daleko vyšší prodejnost a dostupnost barev, a díky tomu pak i častější barvení v domácím prostředí,“ upozorňuje Andrea Vojtová, majitelka AV Studia.


Přípravky na barvení vlasů: Zjistěte, co vaše kůže snese

Asi největším zdravotním „průšvihem“ při domácím barvení je alergická reakce. Pokud nevíte, zda jste, či nejste alergická, barvíte se poprvé, zkoušíte novou barvu nebo víte, že máte velmi citlivou pokožku se sklony k alergiím, nezapomeňte si před samotným barvením udělat test. „Je to velmi jednoduché,“ říká Andrea Vojtová a pokračuje: „Z barvy, kterou máme připravenou k aplikaci, rozmícháme úplný ždibec a aplikujeme zhruba ve velikosti vlašského oříšku za ucho. Necháme působit a uvidíme, jak naše kůže bude reagovat.“

Problematické bývají především barvy se silným oxidačním činidlem (to zároveň zesvětluje vlasy a barví) a odbarvovače. Ani alergici se ale nemusejí barvy na vlasy úplně vzdát. „Dnešní trh nabízí širokou škálu barev na různých základech. Kdo je citlivý na oxidanty, rozhodně nemusí věšet hlavu: určitě sežene i šetrné barvy, které budou dobře reagovat na citlivou kůži. Jednou z možností je třeba henna, která je opět stále více žádaná. Jde o práškovou rostlinnou barvu na bázi přírodních pigmentů. Klasické oxidační barvy pronikají do vlasu a vstřebávají se do něj, přírodní barva jako zmíněná henna vlas pouze obaluje," říká odbornice. I u henny je ale třeba dávat pozor na její složení a kvalitu.  Na výběr jsou i domácí rostlinné barvy na vlasy, které jsou čistě přírodní a vhodné pro všechny typy vlasů, různé odstíny a také  barvy pro alergiky.


Triky pro barvení vlasů doma: vyživený vlas lépe chytá barvu

Každá barva na vlasy, kterou si koupíte v drogerii, obsahuje poměrně podrobný návod na použití. Vždy se vyplatí se ho držet a nepokusničit s délkou působení nebo poměrem jednotlivých složek. I tak ale není od věci následovat i další pravidla. Andrea Vojtová se podělila o pár triků, díky kterým vaše barva „chytne“ tak, jak má.

„Vlasy před barvením není nutné mýt – někdy je naopak lepší, když jsou trochu mastnější. Maz, který slouží jako ochranný film pro vlas, totiž slouží i jako film, který ochrání vlas před barvou,“ říká odbornice, ale zároveň upozorňuje na „umělý“ film z přípravků na vlasy, který by výsledky barvení mohl naopak zhatit. „Pokud je ale ve vlasech příliš mnoho fixačních přípravků – jako třeba gel, lak, tužidlo – je rozhodně lepší vlasy umýt. Kvůli vrstvám stylingových přípravků by vlas mohl být nerovnoměrně obarven, a tím by pak vzniklo nežádoucí „flekaté“ obarvení,“ říká kadeřnice.

Domácí barvení vlasů

Pokud máte naopak spíše suché vlasy, není od věci je na barvení připravit a dostatečně je vyživit, aby je složky barvy neponičily. „Pokud jsou vlasy příliš vysušené a jdeme barvit, je naopak dobré před barvením provést regeneraci. Vlas se tak nasytí prospěšnými látkami z regeneračních přípravků, a tím pak na sebe správně naváže barvu: vlasy tak budou lesklé a rovnoměrné obarvené,“ radí Andrea. Využít můžeme kvalitní kondicionér či výživnou masku na vlasy, ale také bezoplachové přípravky ve spreji, které obsahují výživné látky – některé z nich jsou přímo určeny pro přípravu vlasů před barvením.


Razantní změny nechte na odborníkovi

„Myslím, že každý kadeřník se ve své praxi nejednou shledal s neúspěchy domácího barvení, které musel napravovat. Jsme totiž taková první a zároveň poslední šance pro zákazníka, který očekává, že sedne do křesla a my dáme vše do kupy. Pochopitelně to je náš úkol, který se snažíme vyřešit, ale někdy nám to ztěžují velmi zničené vlasy díky neodbornému obarvení,“ říká odbornice a zmiňuje asi největší nešvar domácího barvení: razantní zesvětlování.

„Velký problém je, že se ženy stále a beze strachu pouštějí do opravdu razantních změn: chtějí třeba stáhnout černou, a to nejlépe napoprvé a rovnou pěkně do blond. Po první aplikaci zjistí, že jsou tmavě zrzavé, a řeknou si: nevadí, vše zopakuji, napodruhé to určitě vyjde. A napodruhé přijde další zklamání, pomerančově zrzavá barva a vlasy totálně upálené a bez života,“ vypráví kadeřnice. Tehdy se většina žen rozhodne „léčit“ svůj problém u kadeřníka, který sice pomůže, ale vlasy se nemusí podařit zregenerovat – pomůže až odrost. „Za mě v tomto případě doporučuji tyto velké akce určitě a rozhodně nechat na odborníkovi a vůbec se do toho nepouštět doma,“ varuje Andrea Vojtová. Podle odbornice je lepší vyhnout se domácímu barvení v případě pastelových odstínů.

Domácí barvení vlasů


Přehledný výběr barev

Domácí barvení je stále in, jen musíte vědět, co a jak se hodí zrovna pro váš typ vlasů a váš odstín. Někdy ale není jednoduché tu pravou barvu vybrat, protože na trhu je jich neuvěřitelné množství. A umí toho opravdu hodně. Nejdřív si tedy stanovte, co se svými vlasy chcete udělat, a pak zajděte do drogerie. Studio barev na vlasy, které najdete v některých drogeriích, disponuje přehledným rozdělením podle toho, co barva na vlasy umí - jestli chcete trvalé barvy, přelivy, výrazné odstíny, přirozený vzhled nebo perfektní krytí. Zároveň vám speciální zrcadlo poradí, jak přirozeně změnit barvu a který odstín přesně vybrat.

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás Karolína Hornová ve spolupráci s expertem Andrea Vojtová

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

Andrea Vojtová
Kadeřnice a majitelka AV Studia v Táboře
27
"Nejen šaty, ale i vlasy dělají člověka."

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít