Využívání olejů v péči o pleť se stalo hitem zhruba posledního desetiletí. A to od doby, kdy se jako součást kosmetických výrobků začal používat arganový olej. Oleje nejen pokožku zkrášlují a regenerují, ale mohou působit i jako přírodní antibiotikum. Jejich užívání nad rozumnou míru se ale také může obrátit proti vám.

Umíte ale tyto ve vodě nerozpustné kapaliny správně používat? Ne vždy se totiž jejich aplikace setkává na pleti s žádanou odezvou. „Pokožka každé z nás je jiná. Má odlišné potřeby, jiné nároky na výživu nebo hydrataci. Proto také různé oleje nefungují na každé kůži stejně," říká make-up artista Tereza Patočková. Upozorňuje rovněž na to, že oleje, obecně chápané jako mastné, mohou v některých případech pokožku i vysušovat. Je tak žádoucí zvolit jednak organické oleje podle potřeb pleti, a také je umět správně používat. Jejich používání nad rozumnou míru může mít i negativní dopad.
Pečlivě vybírejte
Zaměřit byste se měly na kvalitu olejů a upřednostnit ty skutečně přírodní, které si s pletí dokonale rozumí a jsou vhodné právě pro vaši pleť.Na výběr jich je na trhu opravdu spousta:
- Arganový
- Jojobový
- Šípkový
- Z jadérek hroznového vína či grapefruitů
- Ricinový
- Avokádový
- Čajovníkový
- Pupalkový
- Makadamiový
- Kokosový
Seženete i směsice olejů vyrobené pleti na míru. Například laboratoře L´Oréal Paris extrahovaly 8 esenciálních olejů s ochrannými a antioxidačními účinky a doplnily je o výživné látky. Přípravek najdete v řadě Extraordinary Oil Nutri-Gold. Sáhnout můžete po pleťovém suchém oleji nebo po oleji pro navrácení dokonalosti pleti.

Ideální jsou ty lisované za studena a neextrahované pomocí chemických rozpouštědel. Vyplatí se proto sledovat etikety: „Volte takové, které neobsahují nežádoucí syntetické látky. Mohou totiž stát za spoustou problémů, včetně vysoušení pokožky, a zbytečně pak na olej, který jste si pro jeho vlastnosti zvolily, zanevřete,“ konstatuje odbornice na krásu. Platí to i pro umělé vůně, jimiž jsou oleje často doplňovány. A pozor také na minerální oleje, jejichž zdrojem výroby je obvykle ropa.
Aplikujte přípravky ve správném pořadí
Oleje jsou mastné, neobsahují vodu a díky tomu nepotřebují konzervanty. „Na pokožce vytvářejí vrstvu, která zabraňuje ztrátě její vlhkosti,“ vysvětluje Tereza Patočková a dodává: „Pomáhají tak udržet kůži déle hydratovanou.“ Po očistě pleti byste tedy měly aplikovat hydratační sérum, pak hydratační krém a na něj nanést jemnou vrstvu oleje. Někomu může podle vizážistky vyhovovat i jejich aplikace přímo na pleť nebo na sérum. Případně můžete zvolit krémy, které oleje již obsahují.Nabízí je dnes řada kosmetických značek a představují dobrou kombinaci. Vyzkoušejte například ty z řady L´Oréal Paris Extraordinary Oil Nutri-Gold, které obsahují mikroperličky vzácných olejů.
Ať už se rozhodnete ošetřit oleji obličej nebo celé tělo po koupeli, vždy by měl být nanášen na vlhkou pokožku nebo rozmělněný s vodou. Do pleti jej nijak důrazně nevtírejte. Naneste pár kapek do dlaní spolu s několika kapkami vody. Rukama vytvořte emulzi a třením dlaní o sebe ji zahřejte. Pak jemně přitiskněte na pleť a nechte působit teplo končetin, aby se olej dobře vstřebal.
S používáním to nepřežeňte
Přírodní oleje, které obsahují spoustu pro pleť blahodárných látek, představují kosmetický bonus. „Pro pokožku je řada olejů doslova živou vodou. Při správném užití dokážou se suchou pletí zázraky, vypořádají se s akné, umí pokožku zklidnit, nebo i zpomalit tvorbu vrásek,“ uvádí vizážistka a doplňuje: „Měly bychom je vnímat a používat jako něco výjimečného. Pokud potřebujeme pleť zhojit, uvést do rovnováhy.“ Nadužívání a nesprávná aplikace mohou vést k tomu, že se časem sníží jejich účinek.
Pokožka si jednoduše zvykne, a dokonce ji mohou oleje i vysušovat. S oleji proto třeba naučit se zacházet. Jsou totiž mnohonásobně koncentrovanější než například pleťová mléka.
Oleje versus másla
„Nejrůznější typy másel, jejichž základem je v převážné většině bambucké máslo, olejům nekonkurují,“ konstatuje Tereza Patočková. Obě ingredience totiž disponují specifickými vlastnostmi. V péči o pokožku celého těla tak zaujímají obě substance své místo. Másla mají na rozdíl od olejů hutnější texturu. Obsahují řadu složek, jako jsou vitaminy, keratin a podobně. Dokážou pronikat do pokožky, ale i do vlasů. Hydratují, vyživují, zjemňují a opravují.Oleje jsou účinné jako ochranný štít zamezující ztrátě vlhkosti. A to i u vlasů, jejichž suché konečky dokážou chránit třeba před zimou. Ovládají toho ale mnohem více. Například kokosový olej působí antimykoticky a antibakteriálně. Díky vysokému obsahu tuků je podobně jako jiné oleje skvělým masážním přípravkem. Koupíte jej v čisté formě nebo doplněný o výtažky třeba z chia semínek, aloe vera nebo rakytníku jako Super Kokos. Pokud oleje užíváte v rozumné míře, odmění se vám hebkou a jemnou pokožkou, jako to umí třeba Garnier Ultimate Beauty Oil.
Tip redakce!
S péčí o pleť je to jako s doplňky stravy. Tělu byste měly dodat potřebné, ale nepřehánět. O olejích to platí dvojnásob.