Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Bojíte se prát vlnu, peří nebo satén? Víme, jak na to doma!

Bojíte se prát vlnu, peří nebo satén? Víme, jak na to doma!

Bojíte se prát vlnu, peří nebo satén? Víme, jak na to doma!

4. února 2022 od Martina Hrušková

4. února 2022 3 minuty čtení
Připravil/a Martina Hrušková

Máte ve svém šatníku vlněný svetr, péřovou bundu či saténové šaty? Pokud ano, tak zpozorněte! Všechny tyto materiály jsou nádherné, vydrží vám věky, ale pouze při správním zacházení. A to se týká především praní. Všechny tyto speciální kousky oblečení totiž vyžadují také speciální péči.
Bavlněné věci a oblečení ze syntetických materiálů můžete s klidem hodit jen tak do pračky, ale u vlny, saténu nebo peří toto neplatí. Vyžadují speciální péči. Pokud si ji ale osvojíte, budou vám tyto luxusní kousky sloužit dlouhé roky.

Jak prát vlnu

Pořídila jste si svetr ze 100% vlny? Pak jistě nechcete, abyste si ho brzy zničila. Minimálně už proto, že pořizovací cena je u pravé vlny výrazně vyšší.
Jak prát vlnu
 • První, co musíte udělat, je podívat se na cedulku. Pokud je tam prát jen ručně, nic jiného vám nezbývá. Pokud vlněnou věc dáte do pračky a srazí se, věřte, že vám nepomůže ji vyreklamovat. Prodejci tyto věci poznají.
 • Většina vlněných věcí ale v pračce lze prát. Jen je důležité dbát na to, jak.
 • Teplota vody by rozhodně neměla přesáhnout 40 °C, ideálně ale perte na 30 °C, a pokud to vaše pračka umožňuje, klidně i na 20 °C. Jen takto máte jistotu, že se věc nesrazí.
 • Nezapomeňte na šetrný prací prostředek, jako je PERWOLL speciální prací gel Wool & Delicates 15 praní (koupit v e-shopu).
 • Použít můžete také aviváž, která vaše prádlo ochrání proti vytahání a vyblednutí barev, zkuste Coccolino Ultimate Care Lavish Blossom aviváž (koupit v e-shopu).
 • Další, na co je důležité se zaměřit, je ždímání. V nejlepším případě vůbec neždímat, případně dát co nejméně otáček. Ideální je po vyprání oblečení vyndat, rozprostřít na froté ručník a vodu jemně vymačkat.
 • Poslední a neméně důležitý krok je sušení. V žádném případě svetr nikdy nevěšte na ramínko. Svetr rozprostřete na sušák. Jen tak předejdete jeho vytahání.
Tip redakce:
Speciální péči věnujte kašmíru. Ač některé značky uvádějí, že výrobky ze 100% kašmíru můžete prát v pračce při teplotě do 30 °C, nedělejte to. Z vlastní zkušenosti víme, že i tak se srazí. Oblečení z tohoto materiálu perte vždy ručně ve vlažné vodě a nikdy neždímejte klasickým krouživým pohybem. Postupujte stejně, jako je uvedeno výše u vlněných výrobků.

Jak vyprat satén

U tohoto materiálu je důležité si nejdříve přesně definovat, o jaký satén vlastně jde. Hedvábný satén je ideálním materiálem pro elegantní večerní róby, luxusní svatební šaty nebo halenky. Stejně tak ho často najdete u spodního či nočního prádla.
Jak vyprat satén
 • Oblečení z tohoto materiálu doporučujeme nedávat do pračky vůbec, případně pouze na program pro jemné prádlo.
 • Stejně jako u vlny platí neždímat a použít jemný prací prostředek pro jemné prádlo jako je  PERWOLL speciální prací gel Renew & Blossom 45 praní (koupit v e-shopu).
 • Dále existuje tzv. umělý satén. Jak již název napovídá, nejedná se o přírodní materiál. Ten můžete do pračky dát bez obav, ovšem opět doporučujeme použít výše zmíněný jemný prací prostředek.
 • Jako třetí, a dnes již poměrně rozšířený, je bavlněný satén. Ten je skvělým materiálem pro domácí textil. Šijí se z něj závěsy nebo lůžkoviny. Právě saténové povlečení je obzvlášť oblíbené pro svoji měkkost a příjemný pohmat. Nejopatrnějším způsobem praní bavlněného saténu je, když jej obrátíte na ruby a perete na 40 °C (Perte zvlášť povlečení a zvlášť prostěradlo.) Zkuste použít třeba Q-Power Prací prášek na vlnu a jemné prádlo (koupit v e-shopu).
 • Pro krásně provoněné prádlo můžete použít také Silan perličky do praní Fresh Sky  (koupit v e-shopu). Jednoduše nasypete do bubnu pračky a můžete použít s tekutou aviváží. Vůně se uvolní při pohybu nebo používání oblečení či prádla.
 • Tento materiál zvládne v pohodě i žehlení.
Tip redakce:
Pokud máte doma děti a ty používají dětské šampony, můžete použít na ruční praní třeba spodního prádla i ten
. Nivea Baby Jemný šampon 200 ml (koupit v e-shopu) je jemný, bez alkoholu a poslouží vám podobně jako speciální prací prostředek.

Jak vyprat peří

Péřová bunda je nejen stylová, ale také v zimě krásně zahřeje. Ať už máte bundu z husího nebo kachního peří, dobrá zpráva je, že ji můžete bez obav prát v pračce.
Jak vyprat peří
 • Stačí dodržovat teplotu 30 °C a jemný prací program.
 • Některé pračky mají přímo program pro praní peří.
 • Odstředění nastavte na co nejnižší otáčky nebo jej vypněte úplně.
 • Vodu po vyprání z výrobku vymačkejte.
 • Stejně jako u vlny či saténu, používejte speciální prací prostředek na jemné prádlo. Třeba PERWOLL speciální prací gel Care & Condition (koupit v e-shopu).
 • Používat aviváž při praní peří se nedoporučuje, pokud ale chcete tenhle kousek prádla přeci jen provonět, můžete vyzkoušet nový trend a sice parfém do pračky - vyzkoušejte MOUSSE ROSE parfém do pračky (koupit v e-hopu), který prádlo provoní až na 5 týdnů a je vhodný na jakýkoliv materiál, včetně sportovního prádla.
 •  Sušení je zdlouhavější proces. Pokud nemáte sušičku (která je na sušení péřových výrobků nejideálnější), doporučujeme sušit ve volném větraném prostoru na sušáku v horizontální poloze. Čas od času je potřeba samozřejmě natřepávat peří v komorách a ručně jej oddělovat ze schnoucích hrudek a třepáním rozmisťovat v komorách. Tento způsob je zdaleka nejšetrnější.

Foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Martina Hrušková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

1 komentářů k článku
Julie Heczková 12.února 2022
Na 100% vlnu aviváž nepatří, zbytečně se ničí jedinečné vlastnosti vlny.

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít