Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Suché oko: Od digitální únavy k zánětu či „zákazu líčení“

Suché oko: Od digitální únavy k zánětu či „zákazu líčení“

Suché oko: Od digitální únavy k zánětu či „zákazu líčení“

11. srpna 2017 od Karolína Hornová

11. srpna 2017 4 minuty čtení
Připravil/a Karolína Hornová

Problémy s citlivýma očima nemají jen alergici. Spoustu nepříjemností může napáchat i klimatizovaný vzduch v kancelářích a celodenní soustředěné hledění do obrazovky počítače. Jak přemoci digitální únavu, jak léčit suché oči a kdy se už raději obrátit na oftalmologa?
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Je léto – období, kdy naše oči dostávají zabrat: sluneční paprsky, pyly, střídání okolní teploty a suchý klimatizovaný vzduch, který navíc může napomoci šíření bakterií. Kromě toho musí většina z nás chtě nechtě chodit do práce a dlouhé hodiny zírat do monitoru. Optička a optometristka Pavla Vedralová si s námi popovídala o tom, jak rozpoznat jednotlivá podráždění očí a jak se o citlivé oči co nejlépe starat.
 
Dlouhodobé každodenní užívání digitálních zařízení může vyvolat digitální únavu očí - zrakové obtíže, které se objevují po 2 a více hodinách. Nejčastějšími symptomy jsou únava a pocit suchých očí.

Červené a citlivé oči: Digitální únava i zánět

Zarudlé oči mohou signalizovat více problémů: alergickou reakci, zánět nebo „jen“ takzvanou digitální únavu. Jeden problém často může vést ke druhému nebo třetímu – unavené a suché oko s nedostatkem slz je náchylnější k infekcím, alergické oči zase svědí, nutí nás si je mnout, a často si tak nevědomky zaneseme do oka infekci sami. V případech, kdy nepříjemné pocity nepolevují do druhého dne, oko je výrazně červené, slzí a při mrkání máte pocit písku v očích, je na místě neprodleně navštívit oftalmologa. „Dlouhodobě červené a unavené oči mohou být i příznakem oční vady – i ta malá by se měla korigovat, aby se oko dále neunavovalo,“ radí Pavla Vedralová.

Suché oko: digitální únava může skončit zánětem i „zákazem líčení“


Pozor na suché oči

Velmi častým civilizačním problémem dnešní počítačové doby je syndrom suchého oka. „Jde o nedostatečný přísun slz, způsobený nejčastěji tím, že málo mrkáme,“ říká odbornice a jako hlavní příčinu zmiňuje práci u počítače: „Soustředíme se na to, co vidíme na obrazovce, a zapomínáme mrkat. Monitor navíc svítí, čímž oči dále unavuje.“

Prevencí syndromu suchého oka je podle ní v první řadě dostatečný přísun vody. Oční sklivec i slzy jsou z 99 % tvořeny vodou a správný pitný režim tak udržuje oko v optimálním stavu. „Další okamžitou pomoc pro suché oko představují oční kapky. Sáhněte ale po těch na bázi kyseliny hyaluronové, které mají dlouhodobý hydratační efekt,“ doporučuje Pavla Vedralová.

Kapky na bázi vody sice znamenají okamžitou úlevu, ale voda se rychle odpařuje a oko opět vysychá a nutí nás ho neustále zvlhčovat. Tím si na kapkách vlastně vytvoříme závislost. Kapek na bázi vody se určitě nebojte v případě, že je užíváte k léčbě krátkodobého oftalmologického problému. Pro průběžné zvlhčování očí se ale nehodí.

Suché oko: digitální únava může skončit zánětem i „zákazem líčení“


Tělocvik pro oči může únavě zabránit

„Dalším faktorem digitální únavy může být špatná ergonomie sezení, ale i zkrácení vzdálenosti na čtení, dané dobou a používáním mobilních telefonů a tabletů,“ říká Pavla Vedralová. Dříve lidé četli s knihou ve vzdálenosti asi 40 centimetrů od očí, nyní se vzdálenost zkrátila na 20 až 30 centimetrů, což spolu s podsvícením oko namáhá. „Proti digitální únavě můžete bojovat tedy i střídáním vzdáleností, z jakých se do monitoru díváte, a také jednoduchou pomůckou: zvykněte si cíleně mrknout vždy, když stisknete klávesu Enter,“ radí Pavla Vedralová. Každé mrknutí navíc se počítá a přispívá k hydrataci oka.


Líčení citlivým očím neprospívá

Digitální únava a suché oči nejsou problémem, který by se zhoršoval s používání líčidel. Samozřejmě není od věci dbát na to, aby se vám prach se stínů nebo částečky z řasenky do oka nedostaly, a nezpůsobovaly tak další podráždění. V případě, že se to stane, použijte zvlhčovací kapky a nečistoty „vymrkejte“ – je to mnohem šetrnější než je vyjímat kapesníkem nebo prstem, čímž navíc hrozí zavlečení infekce do oka.

Suché oko: digitální únava může skončit zánětem i „zákazem líčení“

„Pokud se pocit suchého oka nelepší nebo naopak přechází v zarudnutí, určitě doporučuji na čas odložit líčidla,“ radí Pavla Vedralová. Někdy stačí pár dní bez „šminek“, oko si odpočine a ke svému zvyku se můžete vrátit. Stejně tak je dobré se na čas vzdát kontaktních čoček. „Alergikům pak obecně doporučuji spíše jednodenní variantu kontaktních čoček,“ upozorňuje odbornice. Pokud to bez líčení nemůžete vydržet, vsaďte na aktuální trend: výrazné a dokonale upravené obočí. Pro probarvení použijte tužku nebo pudr na obočí a pro doladění tvaru gel. Skvělým doplňkem k nenalíčeným očím jsou výraznější brýle, které na sebe upoutají pozornost a nikoho tak ani nenapadne, že jste nenalíčená nezáměrně.

Používat samozřejmě můžete i další obličejová líčidla – tvářenku, bronzer, pudr nebo make-up či korektor. Vyhněte se ale okolí očí a stejně obezřetná buďte při odličování. „Je vhodné zvolit odličovač určený přímo pro citlivé oči, který neobsahuje žádné parfémy a další dráždivé látky,“ doporučuje odbornice. Citlivost a podráždění očí mohou zvýšit i obličejová mýdla nebo pěny – pokud se bez nich neobejdete, opět je používejte tak, abyste se okolí očí vyhnula.
 

Zdroj foto: Fotolia

Připravil/a pro vás Karolína Hornová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít