Návrat k přírodě, to je současné velké téma nejen v oblasti světa krásy. Možná už jste se k tomuto trendu přidali i vy a vyměnili dosavadní pleťovou kosmetiku za tu s nálepkou bio. Ale je to tak správně? A co lze od bio pleťové kosmetiky vlastně čekat?

Co znamená bio?
Nejprve je ale potřeba udělat si jasno v pojmech. Přírodní a bio kosmetika totiž nejsou jedno a to samé, což jsem ani já donedávna nevěděla. Ve složení přírodní kosmetiky se v minimálním množství mohou vyskytnout syntetické látky, jako jsou minerální oleje či látky živočišného původu. Ovšem bio kosmetika je vyšším standardem té přírodní a v jejím složení ani v žádné z etap její výroby se nesmí vyskytnout ani krapet syntetických látek. Nesmí být rovněž testovaná na zvířatech a známkou skutečné bio kvality je její certifikace, která zákazníkům pomáhá orientovat se v záplavě produktů (např. Ecocert, BDIH, Natrue).
- Nezatěžuje životní prostředí svým složením, ale ani výrobou či balením, protože většina bio kosmetiky má obaly z recyklovatelných zdrojů.
- Zachovává si přírodní prospěšné látky, jako jsou vitaminy a antioxidanty.
- Je šetrná k pokožce.
- Přirozeným způsobem bojuje proti stárnutí pleti.
- Nezatěžuje kůži a potažmo ani organismus toxiny a chemikáliemi.

I bio má své nevýhody…
Nic samozřejmě není černobílé, a tak i bio kosmetika s sebou nese určitá negativa:- Nevydrží tak dlouho jako konvenční kosmetika, protože doba její trvanlivosti není uměle prodlužovaná konzervanty.
- Efekt se na pleti projeví až po nějaké době (o to trvalejší však je).
- Pořizovací ceny bio přípravků jsou vyšší.
Čistota bez chemie
Během jejího používání se nemusíte obávat, že si zanesete tělo škodlivými chemikáliemi (nezapomínejte, že kůže je vstupní branou do vašeho těla!), a příjemně vás překvapí i nové, intenzivnější vnímání čistých vůní (na některých se můžete stát doslova závislými, to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti). Konvenční kosmetika sice je vesměs cenově dostupnější, což samozřejmě u mnoha lidí hraje důležitou roli, ale hlavní suroviny jejího složení představují někdy chemický koktejl a zkrášlující efekt přinášejí bohužel jen zdánlivě. Víte například, že dlouhodobé používání syntetického glycerinu, který má být zázračným prostředkem hydratace, vede naopak k postupné dehydrataci pleti? Proto se určitě vyplatí sledovat informace o složení kosmetických přípravků.
O svou pleť se staráte každý den, přesto máte pocit, že to není úplně ono? Možná se do vaší kosmetické rutiny přece jen vloudila nějaká ta chybka… Na ty nejčastější upozorňuje dermatoterapeutka Mgr. Pavlína Blažek Červenková.