Při péči o tělo a pleť by měla být hygiena na prvním místě. Když ale přijde řada na kosmetické pomůcky, v hygieně trochu pokulháváme: na praní štětců nemáme čas, chuť, nebo nám prostě nedojde, že už nejsou úplně „ve své kůži“.

Pro někoho je to zábava, pro někoho otrava a nutné zlo. Rozhodně je to ale činnost, kterou bychom neměly opomíjet. Nejde totiž jen o pořádek a čistotu v naší kosmetické taštičce, ale i o naše zdraví. Především štětce na make-up jsou skvělou živnou půdou pro některé mikroorganismy.
Proč čistit kosmetické pomůcky?
Zbytky mastnoty a odumřelých částeček pleti vytvářejí v kombinaci s vlhkými zbytky make-upu a hustým svazkem štětin ideální přirozené prostředí pro bujení a množení bakterií, které ze štětce jen tak nevyklepete. Opětovným líčením se pak znovu a znovu dostávají do kontaktu s pokožkou (kde mohou způsobit podráždění, ekzémy či zhoršit akné), ale třeba i s citlivým prostředím očí. V lepším případě to může skončit chvilkovým zarudnutím, v horším i nepříjemným zánětem. Zvlášť ty z nás, které trendy v líčení moc neřeší a používají jeden štětec na všechno, by se měly mít na pozoru.
Ohrožena i kvalita
Zbytky líčidel na štětcích (a zde bychom se neměli bát označení špína) mohou způsobovat nejen zdravotní problémy, ale štětce kvůli nim ztrácejí i na jemnosti a kvalitě. Zkuste si někdy dlouho nemyté štětinky prohlédnout zblízka nebo třeba pod lupou: Jsou obalené zbytky líčidel a zatížené. Nefungují pak tak, jak by měly.
Jak často čistit?
Záleží samozřejmě na tom, jak často a čím se líčíte. „Já osobně čistím štětce po každém líčení. Jde hlavně o hygienu – nikdy nevíte, co na koho mohou přenést,“ říká vizážistka a stylistka Lucie Brown, která líčí třeba herce v televizních reklamách. My si kosmetické „nádobíčko“ s nikým nepůjčujeme, takže postačí péče v delších intervalech.
- Štětce na tekuté přípravky, jako je podkladová báze nebo make-up, můžeme mýt klidně i jednou týdně.
- Štětce na pudr či tvářenku stačí vyprat jednou za čtrnáct dní až tři týdny.
- Štětečky na oční stíny a obočí pak vydrží ještě déle, klidně i měsíc. Na druhou stranu jsou tak malé, že je péče o ně otázkou několika vteřin. Pomůže i otření odličovacím ubrouskem nebo vatičkou s odličovací vodou.
- Houbičky na make-up jsou porézní a zbytky líčidel hodně „nasávají“. Na druhou stranu u nich – na rozdíl od štětců – zašpinění mnohem lépe poznáme. Prát bychom je měly také – ty kvalitní vydrží opravdu hodně praní.
Jak správně čistit?
Základem je lázeň v teplé vodě s jemným mycím přípravkem a důkladné propláchnutí štětce, které musíme opakovat tak dlouho, dokud voda není čistá. „Štětce peru pod vlažnou vodou, v dlani mám trochu tekutého mýdla nebo šamponu, který štětcem ‚míchám‘, až ze štětinek dostanu všechny nečistoty. Pak stejným způsobem – tentokrát bez přípravku – štětec v dlani propláchnu a zbavím mydlinek. Nakonec štětec vymačkám ručníkem a nechám doschnout v kelímku,“ prozrazuje profi postup Lucie Brown.
Na čem ještě záleží?
Záleží i na tom, jak kvalitní náčiní používáte. Levnější štětce mají štětiny v násadě upevněné méně kvalitním lepidlem, jež může po opakovaném styku s vodou povolit. Je tedy lepší je mýt vždy štětinami dolů a stejným způsobem sušit – zavěsit je lze třeba pomocí gumiček, omotaných kolem násadky, a kolíčku na prádlo. Voda tak co nejrychleji steče ke konečkům štětinek a neusazuje se v násadce. Jemným mýdlem nebo šamponem, případně mýdlem na obličej, pereme i kosmetické houbičky nebo pěnové aplikátory na pudr či stíny. Čisté je opět vymačkáme v ručníku a necháme volně doschnout. Většinu ostatních pomůcek (kleštičky na řasy, kartáčky na obočí apod.) stačí opláchnout teplou vodou s mýdlem a nechat volně uschnout.
Kdy je čas na výměnu?
Jako skoro všechno, ani nejkvalitnější kosmetické štětce nevydrží věčnost a dříve nebo později si budeme muset pořídit nové. Jak poznat, že náš kosmetický pomocník odchází do věčných lovišť? Vizážistka Lucie Brown má jasno: „Mám zkušenost, že štětec začne hodně pelichat nebo se prostě rozpadne v ruce. Každá věc má svou životnost.“ Měnit štětce před tím, než začnou vykazovat jasné známky začínajícího konce, podle ní nemá smysl. Stejně je to s houbičkami, které bychom se opravdu neměly bát pořádně „vyždímat“, i když nám možná přijde, že tím zkrátíme jejich životnost. Houbičky jsou spotřební zboží, a jakmile začnou ztrácet svoji původní strukturu, pružnost a jemnost, ztratí i svůj účel. „Hlavní je dodržovat hygienu, a když se začnou rozpadat, koupt si nové,“ uzavírá Lucie Brown. A dodává, že hlavní je se nebát štětce mýt.