Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Brýle zvýrazní vaše rysy. Vyberte si je správně

Brýle zvýrazní vaše rysy. Vyberte si je správně

Brýle zvýrazní vaše rysy. Vyberte si je správně

17. srpna 2017 od Karolína Hornová

17. srpna 2017 4 minuty čtení
Připravil/a Karolína Hornová ve spolupráci s expertem Pavla Vedralová

Kulaté, hranaté, nebo brýle bez obrouček, barevné, nebo nenápadné? Probrali jsme s optičkou, jak vybrat správné brýle: které se vám budou hodit k očím a tvaru obličeje, které zvýrazní vaše rysy i jaké jsou alternativy k trendy černým obroučkám.
Sdílet na facebooku Sdílet na Twitter Sdílet na Pinterest Emailem
Jako první byste si měla uvědomit, zda brýle nosit musíte, nebo spíše chcete – budete je střídat s kontaktními čočkami, budete je nosit jen na čtení či proti slunci nebo máte brýlí více na vystřídání. V takovém případě si totiž můžete dovolit mnohem více. „Záleží ale i na tom, co chcete brýlemi vyjádřit – jestli je spíše potlačit a nechat vyniknout svůj obličej, nebo se za brýle naopak „schovat“ či se nebojíte upoutat pozornost něčím extravagantním,“ říká optička a optometristka Pavla Vedralová, která už devět let vybírá vhodné brýle pro dospělé i děti v pražské Optice Anděl.


Jak vybrat brýle podle typu obličeje

V případě, že budete jedny brýle nosit denně, a zároveň nechcete působit příliš extravagantně, zkuste obroučky vybrat podle typu svého obličeje. Odrazit se můžete od čtyř základních tvarů s tím, že základním pravidlem je brýlemi dodat rys, který obličeji chybí, a naopak neakcentovat ten, který ho charakterizuje.

17-08-T14_C_Budte_krasna_i_v_brylich_4_890x440


•     První typ je kulatý obličej s plnými tvářemi a vyváženou výškou i šířkou obličeje. Pro lepší orientaci v problematice – takový typ je třeba herečka Drew Barrymore. Sluší mu spíše hranatější tvary obrouček, aktuálně velmi módní kulaté obroučky a brýle „lennonky“ naopak zbytečně zvýrazňují jeho oblost. „Kulaté obroučky nesluší každému a malé silné paní s kulatým obličejem bych je asi nedoporučila,“ říká optička.

•     Dalším typem je hranatý, vyznačující se širokým čelem a ostrými rysy, jako má třeba Demi Moore. Tomuto typu naopak kulaté či oválné brýle svědčí – zjemňují jeho rysy. Hranatému obličeji sluší i kapkovitý tvar obrouček a v případě slunečních brýlí pilotky nebo velké brýle ve tvaru muších očí. Pozor dejte na geometrické a výrazně hranaté obruby.

•     Srdcovitý tvar, jehož majitelkou je třeba herečka Halle Berry, se vyznačuje širším čelem a užší spodní částí obličeje. Sluší mu téměř vše – vyzkoušet můžete hranaté i kapkovité tvary obrouček, jen pozor na ty příliš široké a výrazné v horní části, které by vám zbytečně rozšířily čelo.

•     Poslední, oválný tvar je velmi symetrický a vyvážený. Takový má třeba Julia Roberts a sluší mu téměř všechny tvary obrouček - pozor byste v tomto případě měly dát snad jen na extrémně velké brýle.


Brýle jako módní doplněk, který zvýrazní přirozenou krásu

„Pokud jsou pro vás brýle spíše nutností a chcete, aby vám co nejméně zasahovaly do obličeje, vsaďte na vrtaná skla - brýle bez obrouček se hodí pro lidi s velkou nebo nějakým způsobem asymetrickou hlavou,“ radí Pavla Vedralová. „Nenápadně nápadně“ pak působí alternativa v podobě průhledných plastových obrouček, díky kterým si mohou dovolit výraznější tvar brýlí i ti, kteří si mysleli, že na něj nemají dost odvahy ani ideální rysy obličeje. 

Brýle vyjádří vaši osobnost i zvýrazní rysy. Vyberte si je správně


Nezapomínejte ani na barvu

„Co se týče barevnosti brýlí, záleží hodně na osobnosti. Pokud si nejste jisti, dejte na výběr barvy podle emoční škály – některá barva vám nemusí slušet nebo ji prostě jen nemáte rádi,“ radí Pavla Vedralová. Stejně tak se některé barvy mohou „tlouct“ s barvou vašich očí či vlasů: zelenoocí lidé by měli vybírat jinou než červenou barvu obrouček a rusovlásky by zase měly dát pozor na výraznou zelenou. „Barvu očí ale i osobitý styl mohou zvýraznit samozabarvovací skla, která jsou dostupná i v odstínech jantarové nebo bleděmodré,“ radí odbornice, jak zvýraznit vaše přirozené rysy. Je to navíc možnost, jak mít univerzální brýle na léto. „Sluneční brýle lze samozřejmě udělat i v dioptrické variantě, a to včetně zrcadlových skel,“ doplňuje optička.

Brýle vyjádří vaši osobnost i zvýrazní rysy. Vyberte si je správně

„Velmi módní jsou teď černé plastové obroučky – a v módě asi ještě dlouho zůstanou,“ říká Pavla Vedralová s tím, že tato barva je velmi univerzální. Umí zvýraznit světlý obličej se světlými vlasy a dodat vážnější, serióznější vzhled či podtrhnout pánský styl s krátkým účesem. U černovlásek naopak mohou působit až nenápadně a velmi přirozeně. „Pokud si na černou netroufáte nebo je na vás příliš výrazná, zvolte jiný tmavý tón – hnědá dokáže obličej doslova rozsvítit,“ radí Pavla Vedralová. Podobně funguje i želvovina, která už pár let ovlivňuje trendy v brýlích, nebo „odvážnější“ odstíny tmavě okrové či teplé tmavě zelené. Světlé tóny jako krémová, béžová nebo pudrově růžová váš obličej naopak zjemní a působí velmi přirozeně.

Brýle vyjádří vaši osobnost i zvýrazní rysy. Vyberte si je správně


Stylové brýle ukážou světu vaši osobnost

Na závěr nutno dodat, že ani pro výběr brýlí neexistují přesně daná pravidla. „Na každou osobnost lze nasadit tvar brýlí,“ říká Pavla Vedralová. A záleží jen na vás, zda tu svou budete chtít spíše zvýraznit či potlačit, nebo naopak dát vyniknout vašemu vnitřnímu výraznému já, které neumíte nebo nechcete vyjadřovat jinak. Brýle jsou vedle líčení, účesu a stylu oblékání skvělým a navíc jednoduchým způsobem, jak říct svému okolí, kdo jste.

Brýle vyjádří vaši osobnost i zvýrazní rysy. Vyberte si je správně

Často to nejde hned napoprvé – jen zřídka si nasadíte brýle a okamžitě víte, že vám sedí. Pokud chceme investovat do drahých – ať už dioptrických, nebo slunečních – brýlí, není od věci navštívit optiku, kde vám umějí poradit, ale zároveň nejsou moc úzkoprsí a neřídí se jen tvarem obličeje a účesem, ale i vaší osobností, celkovým stylem a v neposlední řadě sebevědomím.

„Velmi záleží na tom, kterou část své osobnosti chci vyjádřit. Vždycky mě fascinovalo, s jakou grácií a sebevědomím nosí Francouzky kulaté brýle – a to bez ohledu na tvar obličeje. Nebo Italky a jejich barevně i tvarově výrazné obroučky. Když je žena bohyně a nebojí se svou osobnost vyjádřit, může nosit téměř vše,“ uzavírá odbornice.

Brýle zvýrazní vaše rysy. Vyberte si je správně
 

Připravil/a pro vás Karolína Hornová ve spolupráci s expertem Pavla Vedralová

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Expert z článku

Pavla Vedralová
Optik, optometrista
33
"Souhlasím s Malým princem, že správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné."

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít