Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Ženské tabu: Vaginální suchost nemusí ničit váš intimní život

Ženské tabu: Vaginální suchost nemusí ničit váš intimní život

Ženské tabu: Vaginální suchost nemusí ničit váš intimní život

13. února 2021 od Lada Rudovská

13. února 2021 4 minuty čtení
Připravil/a Lada Rudovská

Svědění, pálení a bolest během intimního styku – suchost vaginální sliznice a její následné projevy znepříjemňují život každé druhé ženě nad 45 let. Jak ulevit nepříjemným pocitům a užívat si znovu intimitu i běžné aktivity bez omezení?
V období menopauzy dochází k vysychání sliznice a pokožky v intimních oblastech – a to jak vnitřních, tak vnějších. Kvůli snížení hladiny ženských hormonů v těle se poševní stěny ztenčují a ztrácí pružnost i své zvlhčující schopnosti. Hovoříme o takzvané vaginální atrofii. Intimní partie nás pálí, svědí, bolí... a to bohužel nejen při pohlavním styku.

Hrozí častější záněty

Suchá sliznice je zranitelnější a náchylná k drobným oděrkám i k infekcím všeho druhu – od běžných kvasinkových až třeba po zánět močové trubice. Nicméně všechno nemusí být tak černé. Nikdo vám sice nezaručí, že bude vaše tělo v padesáti stejné jako ve třiceti, ale přesto si lze od nepříjemných projevů v intimních partiích ulevit.

1. Používejte lubrikanty

Mnohé ženy se v období okolo přechodu sexu vyhýbají úplně. Kvůli suchosti vaginální sliznice se totiž sex vinou tření při styku stává spíše utrpením. Ale naštěstí existují lubrikační gely, které vás těchto nepříjemných pocitů zbaví. Navíc odborníci doporučují s intimním životem určitě nekončit. Pravidelný sexuální život totiž stimuluje tkáně i svalstvo. Pokud budete vybírat lubrikant, vyhněte se těm, které jsou plné umělých barviv a vůní, jež by mohly vaše intimní partie zbytečně dráždit. Vhodný je třeba Durex Naturals Intimní gel (koupit v e-shopu), vyrobený ze 100% přírodních látek. Poskytne vám potřebnou lubrikaci a jeho pH bude šetrné k vaší pokožce.

2. Ulevit mohou vaginální zvlhčovače

Suchost vás ale může trápit i při běžných aktivitách. Nepříjemným pocitům uleví vaginální zvlhčovače, které lze používat kdykoliv během dne. Obnovují přirozenou pružnost a vlhkost vaginy a zároveň tím zvyšují její odolnost vůči bakteriálním či kvasinkovým infekcím. V případě potíží se poraďte se svým gynekologem.

3. Dodejte tělu fytoestrogeny

Pokles hladiny ženských hormonů lze částečně kompenzovat tzv. fytoestrogeny, tedy rostlinnými hormony, které potlačují některé projevy menopauzy, ale jsou i skvělou prevencí osteoporózy. Můžete se poptat v lékárně na doplňky stravy nebo zařadit do jídelníčku potraviny, jež jsou na ně bohaté. Hojně ve vyskytují v sóje, sójových výrobcích, luštěninách, ale i ve lněném semínku. Na jaře a v létě si pak nezapomeňte natrhat růžovofialové květy jetele lučního, který je skvělým zdrojem fytoestrogenů. Můžete je jíst syrové nebo si z nich udělat čajový nálev.

4. Upravte životní styl

V období, kdy začíná hladina hormonů klesat, je dobré přehodnotit své beauty rituály, stravu, pohyb i koníčky. Ke zmírnění projevů vaginální suchosti se doporučuje nosit volnější bavlněné spodní prádlo, omezit parfémovaná mýdla a sprchové gely, nepřehánět to s koupáním a sprchováním, které pokožku ještě více vysušují. K intimní hygieně používejte speciální mycí prostředky k tomu určené – třeba Lactacyd Prebiotic Plus, jenž posiluje přirozenou vaginální mikroflóru. Pro citlivou pokožku jsou vhodné i intimní gely Ameté Intimní gel Sensitive (koupit v e-shopu) nebo NIVEA Intimo Mild Sprchová emulze pro intimní hygienu (koupit v e-shopu).
Tip redakce:
Pokud často trpíte různými bakteriálními či
kvasinkovými infekcemi, zkuste pro intimní hygienu použít mycí emulzi Lactacyd Pharma Antibakteriální. Aktivně zamezuje množení bakterií a zmírňuje případné podráždění a zarudnutí.

5. Hýbejte se

Pravidelný pohyb vám nejen pomůže udržet pod kontrolou váhu, ale zlepšuje náladu a snižuje stres v těle, což je první krok k tomu, abyste měla zase chuť na sex i ostatní aktivity.
 

TIP: Více produktů pro intimní hygienu najdete v prodejnách Teta drogerie nebo na e-shopu (přejít do e-shopu).

Připravil/a pro vás Lada Rudovská

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

1 komentářů k článku
Tomáš Suchánek 27.února 2021
Mohu jenom dopoučit, neboť jsem to u manželky zažil a nejdříve si při sexu přičuróvala a následně přešla na lubrigační krém a bylo všechno v pořádku.
S přáním hezkého dne
Tomash Astacus

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít