Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Tělo Otužování: Pro koho je vhodné a jak funguje na hubnutí?

Otužování: Pro koho je vhodné a jak funguje na hubnutí?

Otužování: Pro koho je vhodné a jak funguje na hubnutí?

19. listopadu 2021 od Anna Šťastná

19. listopadu 2021 4 minuty čtení
Připravil/a Anna Šťastná

Otužování se v poslední době stalo fenoménem. Jestli vás to také láká, ale pořád váháte, je načase zjistit, jak s otužováním začít. Prozradíme vám také, jaké jsou výhody otužování, včetně hubnutí.
Hydroterapie, tedy vodoléčba, při níž je zdravotních účinků dosahováno vystavováním těla vodě o různých teplotách, je známá po staletí. Koupele o kontrolované teplotě si dopřávali již ve starověkém Římě a vzpomenout musíme i slavné švýcarské léčebné lázně nebo naše Priessnitzovy lázně.

Vodoléčba vyšla z módy na začátku 20. století, kdy začaly být dostupné účinnější léky, ale nyní, téměř o století později, opět nabývá na oblibě. Zkrátka noření do studené vody a otužování se stalo fenoménem.

Výhody otužování

 • Ochlazování těla studenou vodou pomáhá organismu pohotově reagovat na výkyvy teplot okolního prostředí, a tím posiluje obranyschopnost organismu a jeho imunitní systém. Otužilí lidé jsou výrazně méně nemocní, a když už onemocní, průběh nemoci u nich bývá mírnější.
 • Kromě toho také otužování obecně zmírňuje bolest a pomáhá zejména s bolavými zády.
 • Zlepšuje fyzickou výkonnost, po sportu regeneruje tělo a snižuje riziko zranění, podporuje regenerační procesy.
 • Působí také proti alergiím i vysokému tlaku.
 • Pozitivní efekt má i na pokožku, která je potom pevnější. Proto je otužování skvělou zbraní proti celulitidě.
 • A protože se při tak odvážném výkonu logicky vyplavují endorfiny, má také za následek lepší náladu, ale i dlouhodobou duševní pohodu.
 • Pomáhá k mentální odolnosti a schopnosti překonávat stresové situace.
 • Uzavírá póry a zabraňuje usazování nečistot v pleti.
 • Pomáhá při hubnutí (aktivuje zdravý tuk, který spaluje energii)
 • Posiluje funkci antioxidantů a odolnost proti různým nepříznivým vlivům.
 • Omezuje vznik zánětů a otoků.
 • Rozšiřuje cévy a předchází jejich ucpávání.
 • Navrací energii a chuť do zdolávání nových výzev.
 • Omezuje vznik plicních infekcí.

Pro koho je otužování vhodné?

Díky všem těmto benefitům může s otužováním začít skoro každý. Samozřejmě nutno říct, zdravý jedinec.
 

Děti

Otužování je vhodné i pro děti, a to dokonce už od kojeneckého věku. Vždy je ale třeba postupovat správně, pozvolna a opatrně. U velmi malých dětí začněte od nožiček, postupujeme přes zadeček až po hrudník. K tomu vám může pomoci žínka. Každou část těla omývejte zvlášť po dobu jedné minuty. Sledujte reakci dítěte a postupně můžete teplotu vody začít snižovat. Pokud budete trénovat pravidelně asi dva měsíce, můžete od žínky přejít i k jemnému sprchování. Vždy ale dbejte na to, že když se dítěti něco nebude líbit, otužování přerušte a nechte na další den. Není nutné mu tuto činnost znepříjemnit.

Těhotné ženy

Věnovat se otužování mohou dokonce i těhotné ženy, pokud se otužovaly už před otěhotněním. Jestliže se ale dříve neotužovaly, v těhotenství by s tím raději začínat neměly.
 

Senioři

Ani lidem staršího data narození není možnost otužování upřena. Vyhnout by se mu měli snad jen lidé se srdečním onemocněním, protože teplotní šok může být pro srdce nebezpečný. Komplikace by mohly nastat i u lidí, kteří mají problémy s ledvinami, cévami nebo krevním tlakem. Nejlépe to však posoudí váš lékař.

Jak s otužováním začít

1. krok:
Rozhodně zbytečně nespěchejte. Pokud byste se bez jakékoli přípravy rovnou vrhli do studené řeky, riskujete minimálně nachlazení. Před tím, než začnete s otužováním venku raději  třeba v rámci ranní rutiny začněte oplachováním obličeje v umyvadle.  Postupně si pouštějte studenou vodu na zátylek. Až poté, co si zvyknete na chlad, můžete přemýšlet o dalším kroku. 
2. krok:
Jakmile si postupně zvyknete na chladnou vodu, postupně přidávejte sprchu. Začněte  s vlažnou až teplou vodou a poté na sebe pusťte na pár vteřin studenou vodu a zase se vraťte k teplé vodě. Tento postup můžete opakovat několikrát.  Končete vždy studenou vodou. Takto se můžete otužovat doma, nezávisle na ročním období.
3. krok:
Každý den 
vydržte pod studenou vodou o pár vteřin déle. Podle odborníků je otužování nejvhodnější ráno před jídlem v časovém rozsahu od 1 do 5 minut v závislosti na ročním období. Pokaždé je nutné se potom hned osušit, promasírovat kůži a obléct.
4. krok:
Po umyvadle a sprše můžete začít i s otužováním venku. V přírodě si můžete v řece či přehradě zprvu namáčet jen nohy. Jakmile si zvyknete, ponořte celé tělo kromě hlavy. Určitě ale vynechte vanu plnou studené vody. Vana je malá a nemůžete se v ní hýbat, a proto je zcela nevhodná.
5. krok:
Během pobytu v chladné vodě je zásadní soustředit se na vědomé dýchání, tedy správně hluboký dech a jemný výdech. Rozproudit krev cvičením je vhodné nejen před vstupem do vody, ale i po něm. Po důkladném osušení ručníkem proto udělejte pár zahřívacích cviků nebo se lehce proběhněte, čímž pomůžete tělu znovu se prohřát.

Co všechno je otužování

Otužování však nemusí nutně být jen pobyt ve studené vodě či sprše. Počítá se sem i pobyt v sauně, po němž se jdete zchladit ledovou vodou, návštěva polária nebo kryokomory, ale dokonce i pravidelné procházky v přírodě za každého počasí. Existuje totiž i otužování vzduchem, které je nejsnadnější, ale zároveň o něco méně účinné než vodou.

Otužování vzduchem

Kdykoli vystavíte kůži teplotě nižší než 18 stupňů, začínáte se otužovat a aktivovat hnědou tukovou tkáň, která savcům pomáhá generovat teplo. Na začátku bude stačit, když budete spát při otevřeném okně. Později můžete začít cvičením na čerstvém vzduchu, anebo alespoň při otevřeném okně. Doporučuje se jakýkoli pohyb, při kterém vám bude před rozehřátím trochu zima. Patří sem i běhání či chození naboso. Nemusíte boty hned úplně vyhodit, klidně se občas jen projděte po zahradě, a to i když napadne sníh. I tady je ale důležité to hned zkraje nepřehnat. Stačí vydržet chvíli a hlavně se při tom hýbat a chodit. Celkovou otužilost organismu naopak snižuje nadměrné oblékaní či přetápění místností.

Jde otužováním zhubnout?

Možná jste na to už někde narazili. Začněte si dávat ledové sprchy nebo vany a zhubnete. Tělo v zimě potřebuje generovat více tepla, a tak logicky vydáte více energie a tím pádem spálíte tuk. Zní to logicky. Jenže to není tak jednoduché.

Jak to funguje:
Množství vydané energie je ve skutečnosti relativně malé. Přesto má ledová voda na spalování tuků příznivý vliv. Velkou roli zde hraje metabolický proces, při němž je během otužování aktivován jedinečný druh tukové tkáně známý jako hnědý tuk. V chladném prostředí hnědý tuk vytváří tepelnou energii a sám ji musí odněkud získat. V lidském těle je přitom takový zdroj energie připravený k okamžitému použití na dosah – bílý tuk. Jinak řečeno, hnědý tuk je tuk spalující, takové vnitřní tepelné tělísko s vysokou spotřebou kalorií. Má to ovšem jeden háček. Proces spalování funguje, ale jen po dobu, kdy je tělo vystaveno chladu
Tip redakce:
Až tedy skončíte s procesem otužování, můžete se zahřát třeba díky čaji
TEEKANNE Fit & Slim, bylinný čaj se zeleným čajem (koupit v e-shopu), který přispívá k degradaci tuků a kontrole optimální tělesné váhy. Nebo můžete tělo po otužování a sprše zpevnit pomocí Mixa Intenzivního zpevňujícího tělového mléka (koupit v e-shopu).

Foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Anna Šťastná

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít