Každá vizážistka či kosmetička vám řekne, že základem krásné pleti není líčení, ale naopak odličování. Tento večerní rituál sice pár minut zabere, ale za odměnu v podobě zdravé pleti to stojí. Odlíčení byste neměly vynechat nikdy – ani po návratu z večírku nebo po nočním příletu ze služební cesty. Přinášíme kompletní manuál pro dokonalé odlíčení, triky pro okamžiky, kdy pospícháte, ale i přírodní tipy v podobě receptů na domácí odlíčení.
Krok č. 1: Odlíčení „hrubé špíny“
Pokud jste milovnicí výrazného líčení, máte to s večerním odličováním trochu složitější. Použijete-li rovnou tamponek s odličovačem, vypadáte nejprve jako panda a trvá to dalších pár minut (a spoustu dalších tamponků), než se odolné černé směsi z řasenky a oční linky zbavíte. Pomůže trik, který následné odlíčení usnadní: rozetřete trochu odličovače (nejlépe olejového či toho na voděodolný makeup) mezi palec a ukazováček a opatrně stahujte nános líčidla z řas. Odličovač můžete prsty vmasírovat i na horní víčko – líčidla se tak lépe uvolní a většinu jich setřete čistým tamponkem. Stejně tak postupujte v případě výrazně nalíčeného obočí či rtů – odličte vždy nejprve výrazně nalíčené místo.
Rychlá verze:
Pokud nemáte problém s kohoutkovou vodou, pomůže i ta: řasy opatrně promněte opět mezi palcem a ukazovákem, namočenými v teplé vodě. Opakujte, dokud většina řasenky nezmizí. Chce to trochu cviku, aby se vám voda nedostala do očí, ale následné odličování bude o mnoho snazší a rychlejší. Takto nenáročně odličuji třeba výrazné tekuté linky a silný nános řasenky.
DIY tip:
S výraznými líčidly si skvěle poradí kokosový olej. Stačí ten čistý, který se používá i na vaření, ale můžete sáhnout po kosmetickém – třeba s aloe vera. Stačí ho trošku nabrat na tamponek a pomalu stírat nalíčené místo. Jak se bude olej rozpouštět, bude s sebou stahovat i špínu a nasávat ji do tamponku.

Krok č. 2: Dokonalé vyčištění
Když se zbavíte „toho nejhoršího“, měla by následovat další fáze – dokonalé dočištění pleti. Použít můžete stejný odličovač jako v prvním kroku. Já osobně ale používám pro hrubé odlíčení očí kokosový olej a ve druhé fázi lehkou micelární vodu s obsahem mikro částeček, které na sebe nabalí i ty už téměř neviditelné zbytky líčidel. Pro odlíčení celého obličeje se ale skvěle hodí i hydratační odličovací mléko nebo dvoufázový odličovač s olejem. (Obojí o pokožku zároveň pečuje a vyživuje ji. Olej má navíc skvělou schopnost vázat nečistoty.) Záleží na vás, který typ odličovače je vám nejpříjemnější. Osobně sázím na micelární vody a olejové odličovače pro citlivou pleť a v případě potřeby opravdu důkladného vyčištění pleti i pórů na jemná obličejová mýdla.
Rychlá verze:
Obličejové mýdlo nesedí každému – může narušovat přirozenou ochrannou bariéru pokožky. Někomu také vadí kontakt s kohoutkovou vodou a chlorem. Pro bleskové a zároveň důkladné odlíčení ale není nic lepšího. Po umytí nezapomeňte obličej řádně osušit a tonizovat.
DIY tip:
Dvoufázový odličovač s olejem můžete vyrobit i doma. Není to nic těžkého a funguje skvěle. Postačí malá, předem vydezinfikovaná lahvička, do které nalijete ingredience v následujícím poměru: do dvou třetin objemu destilovanou vodu, předem smíchanou v poměru 1:1 s růžovou vodou; přidejte asi deset kapek extraktu z grepových jader (působí jako konzervant), zbylou třetinu dolijte panenským olivovým olejem a důkladně protřepejte. Používat ho můžete i po dobu 14 dnů. Pak už vždy stačí jen protřepat, nemíchat a odlíčit.
Krok č. 3: Závěrečná péče
Šťastlivci s normální pletí mohou u druhé fáze skončit, nanést trochu pleťového krému a jít spát. Stejný postup platí i v případě, používáte-li pečující odličovače nebo právě zmíněný přírodní kokosový olej – ten pleť natolik vyživí, že už není třeba dělat nic (často ani použít noční krém). Jedinci s mastnou pletí po něm ale zřejmě nesáhnou, stejně jako ti, kteří trpí akné a potřebují pleť spíše dezinfikovat a vysušit.
Tehdy je na místě ještě tonikum, které pleť zklidní a zároveň odstraní poslední zbytky líčidel. Téměř nezbytné je po odlíčení pleťovým mýdlem. Stačí jeden tamponek, kterým na závěr pleť lehce potřete.
Rychlá verze:
Sáhnout můžete samozřejmě i po přípravcích, označených jako 2 v 1, které fungují jako odličovač i zklidňující tonikum zároveň. Případně zvolte šetrný pleťový krém či chladivý gelový krém, který na noc vaši pleť zklidní, a vy se ráno probudíte vyspaná do růžova.
DIY tip:
Skvělým tipem na domácí tonikum je jednoduchý odvar z borůvek. V lednici ho můžete uchovávat maximálně tři dny, ale jeho výroba je tak snadná, že to nevadí: polévkovou lžíci sušených borůvek zalijte 100 ml dobře převařené vody a nechte 20 minut odstát v šálku pod pokličkou. Promíchejte, slijte, nechte vychladnout a je hotovo. Borůvky obsahují silné antioxidanty, vitaminy C a E, mají zklidňující vliv na pokožku a zmírňují zarudnutí. Mně osobně toto tonikum (i ve formě obkladu) pomohlo při léčbě periorální dermatitidy a používám ho v případech, kdy byla moje pleť namáhána (slunečním zářením, mýdlem, mechanickým drážděním).
