Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Úvod Články Krása Obličej Dělá se vám zubní kámen? 9 tipů, jak proti němu zabojovat

Dělá se vám zubní kámen? 9 tipů, jak proti němu zabojovat

Dělá se vám zubní kámen? 9 tipů, jak proti němu zabojovat

6. února 2023 od Lenka Knápková

6. února 2023 2 minuty čtení
Připravil/a Lenka Knápková

Čistíte si zuby poctivě a pravidelně, a přesto vás trápí zubní kámen? Možná děláte při péči o svůj chrup někde chybu. Přečtěte si náš článek a zjistěte, co můžete v boji se zubním kamenem ještě vyzkoušet.

Příčiny vzniku zubního kamene:

  • Nedostatečná nebo nesprávná každodenní dentální hygiena
  • Malé mezizubní prostory, které vyžadují větší šikovnost a důslednost při čištění
  • Nadměrná konzumace cukrů a nezdravých potravin
  • Kouření
  • Nedostatek slin

Co je zubní kámen a jak vzniká?

Zubní kámen vzniká ze zubního plaku, který zůstává na zubech při nedostatečné ústní hygieně a následně dojde k jeho mineralizaci, čili ztvrdne. Zubní plak je měkký, lepivý zubní povlak, který se ukládá na povrchu zubů, tvořen je ze slin, zbytků potravy a bakteriemi ústní dutiny a jejich produkty.
Zubní kámen se nejčastěji vyskytuje ve špatně dostupných místech, jako jsou mezizubní prostory, vnitřní strana zubů nebo těsně nad dásní či pod ní.
Pozor, zubní kámen může být příčinou nepříjemného zápachu z úst, parodontitidy (zánětu tkání obklopujících zub) nebo gingivitidy (zánětu dásní). Může vést až ke ztrátě jednoho nebo i více zubů. Proto ho nikdy nepodceňujte a starejte se o své zuby tak, aby nedocházelo k jeho vzniku.

Jak předcházet vzniku zubního kamene:

1. Základem je každodenní důkladné čištění zubů i mezizubních prostor.
2. Používejte měkký kartáček, kterým jemně a účinně odstraníte plak ze zubů. Zkuste TePe Colour Soft zubní kartáček (koupit v e-shopu), který díky trojúhelníkové hlavici a měkkým štětinám efektivně čistí i těžko dostupná místa. Nebo můžete vyzkoušet kartáček SOFTdent ECO Zubní Kartáček Ultra soft (koupit v e-shopu), který je svým složením ekologicky přátelský k životnímu prostředí, základ držadla je totiž z cedrového dřeva.
Tip redakce:
Pro efektivnější a přesnější vyčištění zubů vyzkoušejte
 TrueLife SonicBrush UV Elektrický zubní kartáček (koupit v e-shopu), který díky špičkové sonické technologii odstraní pomocí vysokofrekvenčních pohybů maximum zubního plaku.
3. Účinnými bojovníky se zubním kamenem jsou zejména mezizubní kartáčky a zubní nit. Mezizubní kartáčky volte vždy podle velikosti mezizubních prostor. Díky své malé velikosti je můžete nosit stále s sebou a v případě potřeby je použít. Doporučujeme TePe Angle Mixed Pack mezizubní kartáček (koupit v e-shopu), kde najdete mix různých velikostí, či zubní nit Sensodyne Expandující zubní nit (koupit v e-shopu), která při používání zvětšuje svůj objem a tím efektivněji čistí.
Tip redakce:
Věděli jste, že…
…pomocí mezizubních kartáčků a zubních nití vyčistíte až 40 % mezizubních prostor, do kterých nedosáhnete kartáčkem?
4. Doporučujeme si také pořídit jednosvazkový kartáček Dentamax Medical Jednosvazkový zubní kartáček ultra měkký (koupit v e-shopu), který je perfektní k dočištění těžko dostupných míst a zuby zároveň vyleštíte.
5. Důkladně vyplachujte ústa po každém čištění ústní vodou, která vám zaručí nejen svěží dech, ale pomůže i s likvidací bakterií a tím i k eliminaci zubního plaku a následně vzniku zubního kamene.
Tip redakce:
Herbadent Original Bylinná ústní voda (koupit v e-shopu) obsahuje 7 léčivých bylin, díky kterým udržuje komplexní ochranu ústní dutiny. 
6. Pravidelně vyměňujte svůj zubní kartáček za nový. Jeden kartáček nepoužívejte déle než 3 měsíce a vyměňte ho i dříve v případě opotřebení nebo vždy po překonání nějakého akutního infekčního onemocnění.
7. Zkontrolujte si správnost odstranění zubního plaku pomocí barvících tablet na indikaci plaku. Obarvením zviditelníte zbylý zubní plak na místech, která jste během čištění zanedbali. Díky tomu se naučíte čistit zuby dokonaleji.
8. Držte se zásad zdravého životního stylu a omezte konzumaci cukru a slazených nápojů.
9. Navštěvujte pravidelně zubního lékaře a dentální hygienistku, kteří vám na základě pravidelné prohlídky dokážou poradit, jak často je pro vás dobré chodit na pravidelné odstraňování zubního kamene. Běžná praxe je 1x za půl roku. Někomu však stačí jen jednou za rok a někdo musí chodit naopak častěji, třeba jednou za čtvrt roku.
Tip redakce:
Pokud trpíte na tvorbu zubního kamene, pořiďte si ústní sprchu, která je velmi efektivní při čistění mezizubních prostor.
Na co si dát pozor!
Zubní kámen se usazuje pevně na zubní sklovině, a proto ho doma nezkoušejte odstraňovat sami. Mohli byste si totiž nenávratně poškodit zubní sklovinu. Raději se tedy vždy svěřte do rukou odborníků.

Foto: Shutterstock

Připravil/a pro vás Lenka Knápková

Zařazeno pod těmito klíčovými slovy

Související články

Nejsou zde žádné komentáře. Přihlaste se a napište první!

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít