Nakupujte dle kategorie

Inspirace

Novinky Naše značky Vlasy Obličej Tělo

Nákup

Eshop Akce Teta Klub Služby Prodejny
Akce Top značky Maybelline

Maybelline

Maybelline

Cesta řasenky 20. stoletím: Od sazí s vazelínou po stálici kosmetických taštiček

Snad každá z nás má doma alespoň jednu a pro mnohé je to přesně ten nepostradatelný kousek, který použijí, i když se jim dnes nechce líčit. Uhrančivý, černě orámovaný pohled prochází napříč historií. Zaháněl zlé síly, lákal zákazníky prostitutek a později tvořil image hvězd stříbrného plátna. Začtěte se do poutavého příběhu řasenky, který začal nápadem starostlivého bratra a pokračuje každodenním rituálem snad každé z nás. A rozhodně nekončí.

Naše předky chránila před zlými duchy
Líčení, zdobení a všemožné zkrášlování prochází všemi kulturami, o kterých máme povědomí z historických pramenů. Jednou z nejstarších kosmetických „vychytávek“ byla hutná černá barva, která se používala pro líčení očí, řas a obočí. Šlo o směs nadrcených minerálů galenitu a malachitu, uhlí, sazí, ale třeba i krokodýlího trusu a medu – ty se přidávaly proto, aby líčení zůstalo na místě a nesmývalo se. Černé směsi se říkalo kohl, což je slovo pocházející z arabštiny a pro tužky a linky na oči se používá dodnes.

Černé linky a řasy ale neměly původně jen zkrášlující efekt. Lidé ve starém Egyptě věřili, že je uhrančivé oči ochrání před zlými silami. Proto se líčili jak ženy, tak muži, a to už v době 4000 let před naším letopočtem. Trendu líčení si všimly Řekyně, Římanky, ale i ženy na Blízkém východě. Právě odsud patrně pochází první zmínka o slovu „maskara“, dodnes označujícím řasenku. Verš o ženských očích s tímto – původně hebrejským – slovem, bychom našli přímo v Bibli, v knize Izajáš.

Řasenka pro sestru Maybel
Zatímco na východě se ženy líčily velmi často, západní společnost pokládala jakoukoli kosmetiku za zbytečnou a nehodnou počestné ženy, a to až do 19. století. Do té doby se líčily jen prostitutky. „Slušné ženy“ se pak ke kosmetice uchylovaly víceméně potají. Prvními přípravky, po kterých bez větších obav sahaly, byla decentní tvářenka a právě barva na řasy.

V té době se řasenka běžně koupit nedala, a proto si ji ženy míchaly doma – ze sazí, nadrceného dřevěného uhlí nebo rozmačkaných bobulí černého bezu. Jednou z nich byla Američanka Maybel Williamsová. Když její bratr pozoroval, jak si „patlá“ řasy podivnou černou směsí, dostal geniální nápad. Využít bílou vazelínu, tehdy relativní novinku a vedlejší produkt z ropných vrtů, smíchanou se sazemi z uhlí. Svůj výrobek později zdokonalil, nazval ho Lash-Brow-Line a značku pojmenoval Maybelline (složením jména své sestry a slova vaseline). Výrobek prodával prostřednictvím tištěných inzerátů s textem „spokojenost, nebo vrácení peněz“. A ženy nadšeně objednávaly.

O kosmetickou novinku byl neskutečný zájem, a to navzdory tomu, že její nanášení bylo i nadále „špinavou prací“. Tehdejší mascara měla podobu kazety s tuhou barvicí směsí a humpoláckým štětečkem, podobným tomu na zuby.

Líčení řas jako každodenní rituál
První krémovou řasenku uvedla značka Maybelline ve třicátých létech. Teprve v 50. letech pak vznikla řasenka podobná té, kterou používáme dodnes. Snadné a čisté nanášení i přirozený vzhled řas způsobily revoluci – řasenka se stala nutností kosmetické skříňky téměř každé ženy, která se chtěla alespoň trochu přiblížit ikonám té doby: Gretě Garbo, Jean Harlowové a Marlene Dietrichové. Líčení, které ženy znaly především ze stříbrného plátna, proniklo do běžného života. A značka Maybelline byla opět u toho, tentokrát už jako jeden z největších amerických producentů kosmetiky, který nabízel kompletní sadu k líčení očí.

„Automatická řasenka“ od Maybelline byla naprostým kosmetickým hitem – stačilo odšroubovat víčko s kulatým kartáčkem, pokrytým krémovou barvou. Žádná špína na rukou, žádné skvrny okolo očí. Líčení zvládla každá žena. V 60. letech si pak ženy mohly pořídit první voděodolnou řasenku stejné značky. „Otestujte ve sprše!“ hlásal reklamní slogan.

Rok 1971 pak byl další malou revolucí v líčení řas. Vznikl produkt, který se stal světově nejoblíbenější řasenkou po celých následujících čtyřicet let. A stála za ní opět značka Maybelline a řasenka Great Lash, kterou dnes seženeme v sedmi variantách. Podle průzkumu z roku 2000 se každé 1,2 vteřiny prodá jedna řasenka Great Lash. Napříč kontinenty zůstává tento produkt stále neporaženým a je tajnou kosmetickou zbraní milionů žen. Koneckonců přiznejme si – která z nás tuto řasenku nikdy nepoužila nebo alespoň neviděla u kamarádky?

Maybelline už ale není jen o řasenkách, značka nabízí také širokou škálu produktů jak pro oči, tak i pro tvář, rty a také laky na nehty.
 
Zdroj foto: archiv značky

Ukázky nejznámějších produktů značky

Maybelline - AffiniTone

Make-up

Maybelline - AffiniTone

Pudr

Maybelline - Baby Lips

Pomáda na rty

Maybelline - Baby Lips

Pomáda na rty Pink Punch

Maybelline - Brow Drama

Řasenka na obočí

Maybelline - Color Drama

Rtěnka v tužce

Maybelline - Color Sensational

Kontura na rty

Maybelline - Color Sensational

Matná rtěnka

Maybelline - Color Tattoo

Oční stín

Maybelline - Color Tattoo

Oční stín

Maybelline - Colorama

Lak na nehty

Maybelline - Colorama

Lak na nehty

Maybelline - Colorama Mono

Oční stín

Maybelline - Colossal Volum

Řasenka Smoky Eyes

Maybelline - Colossal Volum

Řasenka 

Maybelline - Dream Matte

Pěnový m ake-up

Maybelline - Expression Kajal

Tužka na oči - černá

Maybelline - Expression Kajal

Tužka na oči - hnědá

Maybelline - Lash Sensational

Řasenka Lash Multiplying

Maybelline - Lash Sensational

Řasenka Lash Multiplying

Maybelline - Lash Sensational

Řasenka Luscious

Maybelline - Lip Studio

Lesk na rty - Crystal

Maybelline - Lip Studio

Lesk na rty - Shine

Maybelline - Master Blush

Tvářenka

Maybelline - Master Contour Face

Konturovací duo stick

Maybelline - Master Ink Satin

Oční linky

Maybelline - Master Precise

Tužka na oči

Maybelline - Super Stay

Lak na nehty Gel Nail Color 7 days

Maybelline - The Falsies

Řasenka Push Up Drama

Maybelline - Volum Express

Řasenka

Přijďte si nakoupit do jedné z našich prodejen

Najít nejbližší prodejnu

Na infolince jsme vám k dispozici v pracovní dny 8:00 - 16:30

x
Vypočítej mi slevu
Získat za body
Zavřít